Konser İzlenimleri

Gürol Ağırbaş ‘Bas Şarkıları’ konseri ve konukları ile ‘Burada Müzik Var’ sahnesindeydi…

Uzun yıllardır Ada Müzik‘de hem aranjör, hem sanatçı olarak yer alan müzisyen Gürol Ağırbaş, Burada Müzik Var konserlerinin dördüncü gününde ‘Bas Şarkıları‘ konsepti ve konukları ile dinleyicilere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı…

Ağırbaş konsere ilk Bas Şarkıları albümünden “Koyunbaba” ile başladı. Saygun Akbudak‘ın klarnet eşliğinin renk kattığı eserden sonra ilk konuk Gaye Biçer son albümden “Renklendi Kokular“ı seslendirdi. Ardından Biçer,”Hal’den Hale“yi seslendirirken davula albümün mix ve davul kayıtlarını yapan Arıkan Sırakaya geçti. Her iki eser de Biçer‘in kendine özgü başarılı yorumuyla başka bir hal aldı. 

Yine son albümden “Yüzsekiz“de Biçer‘e bu sefer ikinci konuk Güvenç Dağüstün eşlik etti. İkili, uyumlu bir düet performansına imza attı.

Ardından Ağırbaş, ‘Bu sefer basta bir oyun havası çalacağım…‘ diyerek yine orkestra ile birlikte güzel bir enstrümantal yorum sergiledi.

Sırada üçüncü konuk Birsen Tezer, çellist Ece Şermet ile dahil oldu ve Tezer, Dağüstün ile Attila İlhan‘ın dizelerine Ahmet Kaya bestesi “Mahur“u seslendirdi. Eser, dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Ardından Tezer, son albümde seslendirdiği ‘Alaturka Bossa‘nın hikayesini anlattı; 2002 yılında Ağırbaş ile hazırlığına başladığı ancak hiç çıkmayan albümünün stüdyo aşamalarında Ağırbaş‘ın Tezer‘i ‘Yeni bir şarkı var, stüdyoya gelir misin?‘ demesi üzerine ortaya çıkan şarkının o dönem Zuhal Olcay tarafından okunduğunu (‘Derinde‘ ismiyle) anlatan Tezer, bu şarkıyı bu anıdan 16 yıl sonra okuyabildiğini esprili bir dille anlatarak albümdeki gibi başarılı bir yoruma imza attı.

Konserin son konuğu ise usta sanatçı Hüsnü Arkan oldu ve Arkan ile Tezer, son albümde seslendirdikleri “Sevda Eskisi“ni ve Ağırbaş‘ın düzenlediği “Öyle Bir Rüya“yı seslendirdiler.

Konserin son eseri ise, ilk Bas Şarkıları albümünde yer alan ve Biçer & Tezer & Dağüstün tarafından seslendirilen “O Ya Na Ne” oldu ve eser Birol Ağırbaş‘ın başarılı perküsyon solosuyla dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.