Röportajlar

İlk albümü ‘Vurur Aşkı’ ile dinleyicilerle buluşan Gülşah Tanrıöver ile bir röportaj…

Geçtiğimiz aylarda Seyhan Müzik etiketiyle ilk albümü ‘Vurur Aşkı‘ ile dinleyicilerle buluşan ve uzun yıllardır müziğin içinde eğitimci ve akademisyen olarak yolculuğuna devam eden Gülşah Tanrıöver ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Vurur Aşkı’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çok küçük yaşlarda şarkı söylemem ve çevremdekilerin sesimi sıkılmadan bıkmadan saatlerce dinlemeleri, beni o yaşlarda mutlu etmiş ve benim için ışıklar şimdi yanmaya başlamıştı. Bu ışıklı yol; ilkokul yıllarında yaşadığım ilde yapılan ses yarışmasında il birinciliği almam, bu müzik alanında ilk tescilli adımı atmama ve bu işin lisans, koristlik, koro şarkıcılığı, öğretmenlik, koro şefliği, ses eğitimciliği, yüksek lisans, doktora ve üniversitede müzik alanında akademisyen olarak devam ederken popüler alanda bir maxi single olan sanatçı ünvanı almama kadar devam eden uzun ve yorucu bir serüven… Ama bu adımların sağlam olarak atıldığı, her bir nakışın ilmek ilmek işlendiği, tecrübe ve  yaşanmışlıkların testiyi tam doldurduğu sadece güne yönelik bir adımın değil de geleceğe yönelik atılacak her adımın planlandığı, kişilerin yeni çıkacak “Gülşah Tanrıöver”e ait albüm ve ürünlerin merakla beklediği bir yolculuk….

Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yukarıda da belirttiğim gibi önceden planlanmış bir yolculuktan bahsediyoruz, Seyhan Müzik de bu sektörde çok eskilere dayanan bir tecrübe, söz sahibi ve beraber çalıştığı sanatçısına sahip çıkan desteğini esirgemeyen bir kurum. Özellikle Bülent Seyhan beyin mütevazı yaklaşımı ve tereddütsüz olarak dağıtım ve pazarlamayı kabul etmesi şahsım adına memnunluk vericiydi. Biliyorsunuz “Vurur Aşkı” albümünün prodüktörlüğünü ve sanat danışmanlığını eşim A.Ulvar Tanrıöver üstlenmiştir. Kendisi de müzik aşığı ve meslekdaşım. Hayatımın her alanında desteğini hiç bir zaman esirgemeyen en büyük destekçim. Eşimin yakın çevresi ve arkadaşları da Seyhan Müzik ile yolumuzun sağlam adımlar ile kesişmesine yardımcı olmuşlardır. Yolculuğunuzda emin adımlarla yürümek istiyorsanız, tecrübe ve birikimler sizi hedefinize kolayca yaklaştırır, bunu göz ardı etmemek lazım. 

Aranjenizi yapan Kaan Gökman ile yollarınız nasıl kesişti?

Evet; Kaan Gökman, albümün her aşamasında yanımızda olan fikirleri ile ufkumuza yeni yaklaşımcıl adımlar atmamıza yardımcı olan dinamik bir arkadaş. 2010 yıllarında bir akşam kendisinin çalışma ofisinde, önceki yıllarda beste verdiğim bir öğrencimin çalışmasının PR aşamasında tanıştık, eserlerimi çok merak ettiğini ve dinledikten sonra ‘Bir albüm de niye kendinize yapmıyorsunuz?‘ diyerek çalışmaların kesişmesine sebep olan bir görüşmeye tanıklık ettik. Anlayacağınız üzere hayat, çalışacağınız insanları zorlanmadan kısa zamanda karşınıza çıkarıyor ve gerisini size bırakıyor.

Vurur Aşkı albümünüzü nasıl tanımlarsınız ve albüme kimlerin emeği geçti?

Vurur Aşkı” isimli maxi single albümde 5 parça bulunmakta. Bilindiği gibi tüm şarkıların söz ve müzikleri bana ait olduğu gibi  “Unutulur” isimli şarkımızın söz ve müziğinde A. Ulvar Tanrıöver ve Gülşah Tanrıöver ortak imzasını da unutmamak gerek.

-Maxi single çalışmamda “Vurur Aşkı” şarkısının 3 versiyonu, “Unutulur” ve “Küt Küt” isimli 2 parça daha yer almakta. “Vurur Aşkı” şarkısının klip versiyonunda Kaan Gökman, Remix versiyonunda Serdar Kırgız, Akustik versiyonunda ise Koray Aykılıç imzası var.”Unutulur” isimli şarkımızda Serkan Ölçer, “Küt Küt” isimli şarkımızda da Çağrı Kodamanoğlu imzası yer almaktadır. Ayrıca albüm şarkılarının mix ve masteringlerinde ise sevgili Mustafa Karaduman ‘ın emeği vardır. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Biraz da Vurur Aşkı şarkısının klibinden bahsedecek olursak Hasan Kuyucu tarafından İstanbul Ümraniye film platolarında çekilen  ve Goril Film Prodüksiyon ekibinin bulunduğu güzel bir çalışmaydı. Profesyonel bir ekiple çalışmak benim içinde güzel bir deneyimdi. Benim ilk klibim olması sebebiyle yönetmenimizin söylediklerini uygulamaya çalıştık. Bütün ekibe çok teşekkür ediyorum.

 

Vurur Aşkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-“Vurur Aşkı” adlı maxi-single popüler müzik piyasasına merhaba diyen bu sektörde bende olmalıyım ve yapmış olduğum besteleri, melodileri dinleyiciler ile paylaşmam gereken bir çalışma idi. Müziğin her akademik alanında bulunduğum gibi bu alanda da işimi başarabilen bir karakterde olduğum için yeni giriş yapmama rağmen bence çok güzel ve güçlü bir girişti diyebiliriz. Radyo televizyon magazin röpörtajları dahil hep olumlu dönüşler alıyorum, lakin yakın çevremdeki kişiler beni daha iyi tanıdıkları için beklentileri tabiki daha farklı. İlerleyen dönemde çok farklı ve sürprizi bol çalışmalar şu yakında ki tepenin hemen ardında bilesiniz.

 

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz dijital olarak dinleyiciyle buluştu. Vurur Aşkı’nın CD olarak da piyasaya çıkması düşünülüyor mu?

-Üzülerek söylemem gerekir ki albüm ve CD baskıları eskisi kadar ilgi görmüyor, nedeni ise dijital ortamın hızla gelişerek tüketimi hızlandırdığı ve eserlere ulaşımın sanal ortamda daha çabuk erişilmesi; bu maddenin yapıyı gerilettiğini düşünüyorum. İnanın CD satın almış olduğumuz mağazalarda bile alanlar iyice daralmış, o rafların takipçisi azalmış. Tabi ki de CD baskı “Vurur Aşkı” albümü için oluşturulacak; fakat biliyorsunuz 5 parçalık bir maxi single çalışma yaptık… İlerleyen zamanlarda çıkartacağım tekli veya ikinci bir maxi single ı toplayarak 10 parçalık  “Gülşah Tanrıöver” in hitleri şeklinde düşünmekteyiz. Bunu da sizin aracılığınız ile dinleyicilerimize buradan duyuralım.

Vurur Aşkı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette, yakın bir zamanda müzik eğitimi ile uğraştığım için geleceğin emanetçileri çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik “Piyano Eşlikli Çocuk Şarkıları” kitabı, şan için “ Türkülerle Piyano Eşlikli Şan Kitabı”; diğer tekli ve maxi single çalışmalar ve “Vurur Aşkı” albümümüz içerisindeki eserlerden birine klip çalışması gibi bir çok proje yakın zamanda sürprizlerle birlikte karşınızda olacak. Ayrıca çalışma alanımın ses eğitimi ve ses sanatçılığı olmasından dolayı  zaman içerisinde diğer müzik türlerinden de; örneğin Türk Halk Müziği, Klasik Müzik, Caz , Tango gibi türlerden örnekler vereceğiz. Yaşam bize güzel hediyeler sunmakta; acısıyla tatlısıyla elimizde ne varsa bunu güzel bir şekilde değerlendirmek gerek. Çalışma, emek ve yetenek varsa her zaman başarıya açılan yol sizindir.

Gülşah Tanrıöver‘e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Vurur Aşkı‘yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.