Röportajlar

İlk teklisi “Bir Şans Daha”yı dinleyicilerle buluşturan Kaan Güzel ile bir röportaj…

Kaan Güzel… Dinleyicilerin sahne performanslarıyla tanıdığı ve müziğin eğitiminden gelen Güzel, şimdi ise kendi eseri “Bir Şans Daha”yı ilk teklisi olarak Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Güzel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bir Şans Daha’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Çok küçük yaşlardan müziğe tutunanlardanım. 9 yaşımda gitar çalarak başladım. O kadar istiyordum ki, birkaç ayda eğitim almadan kendi kendime duyduğum şarkılara eşlik etmeye başlamıştım. Gitarla yattığımı hatırlıyorum. İlk şarkımı da ilk aşkların yaşandığı, lise zamanlarında yazdım. Üniversite yıllarından bu yana da çeşitli mekanlarda sahne alıyorum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Bir Şans Daha’nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Çok uzun zamandır şarkı yazdığım için, her zaman bir gün albüm yaptığımda kendi şarkılarımdan oluşmasını istiyordum. Bu bana binlerce insanla derdimi paylaşmak gibi geliyor. Artık kendi tarzımı ortaya koyacağım şarkılar yazabildiğimi gördüm ve çıkış yapabileceğim birkaç şarkı hazırladım. Sonra, yoğun duygular yaşadığım bir dönemde “Bir Şans Daha şarkısı “Ben geliyorum!” dedi, ben de karşısında durmadım.

Düzenlemeyi üstlenen Erol Temizel ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Erol Temizel ile bir arkadaşımın şarkı kaydına back vokal yapmak için gittiğimde tanıştık. Çok önceden beri yaptığı işleri büyük hayranlıkla takip ediyordum. Aynı iş için birkaç kez daha stüdyosunda bir araya geldik. Çalışma sonrası gitarla kendi şarkılarımı çalıyordum, tarzımı çok sevdi. Çok mutlu oldum, hatta hemen bir demo kaydettik. Sonra “Bir Şans Daha” bittikten sonra telefonda bir kayıt alıp Erol abiye gönderdim. O da bu şarkıya çok inandı, bir hafta sonra stüdyoya gittiğimde beni çok iyi anlayıp, aklımdaki herşeyi aranjeye dönüştürmüştü bile. Kendi tarzı ve ustalığıyla şarkımı sound ve duygu olarak çok yukarı çıkardı. Onunla çalıştığım için çok şanslıyım. Benim için yeri çok ayrıdır.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yine bir arkadaşım vasıtası ile tanıştık. Ne istediğimi çok iyi anlayıp, beni o şekilde yönlendirdiler. İyi ki yolumuz kesişmiş. 

Bir Şans Daha ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gelen yorumların hepsi çok içten oldu. “Şarkıdan çıkamıyorum!” diyenler, “Normalde hiç pop müzik dinlemiyorum ama tekrar tekrar açıyorum!” diyenler… Almak istediğim yorumlar zaten bunlardı. Harika gidiyor. Çok mutluyum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Oturup hiç şarkı yazmam, bir melodi aramam. Genelde şarkılarım bana geliyor. Uzun bir yolda ya da bir sabah uyandığımda… Son zamanlarda sade vokallerin karmaşık altyapılar ile uyumu çok hoşuma gidiyor. Hep ona yöneliyorum ben de. Sözlerimde ise bir hüzün olsa da hep bir umut cümlesi yakalarsınız. 

Bir Şans Daha’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi. Hatta çıkaracağım birkaç proje şu an kafamda hazır. Çok bekletmeden beni seven ve destekleyenler ile paylaşmak istiyorum.

Kaan Güzel’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Şans Daha”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.