Röportajlar

İlk teklisi “Yüzü Tanıdık Değil”i dinleyicilerle buluşturan Cenk ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen Cenk’in Foismash etiketli ilk teklisi “Yüzü Tanıdık Değil” oldu. Cenk Baş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yüzü Tanıdık Değil’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müziğe çok küçük yaşlarda hevesim vardı. 10 yaşımda gitar çalmaya başladım müziğe olan ilgim yaşım ilerledikçe daha çok arttı. Liseyi denizcilik okulunda okuduğum halde müzikle ilgilenmeye devam ettim, bulunduğum şehirde sahne performansları sergiledim daha sonra müziği daha iyi kavramak ve kendimi geliştirmek için liseyi bitirdikten sonra konservatuvar okumaya karar verdim. Şu an son sınıfta öğrenim hayatıma devam ediyorum. Konservatuar, müzikte eğitim açısından bir çok bilgi edinmemi ve kendimi geliştirmemi sağladı. Müziğin, bir insan hayatının tamamını adasa da sonunu getiremeyeceği bir evren olduğunu anladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yüzü Tanıdık Değil”in sahipleri Yazgın Kaçak ve Galip Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti? Foismash ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir şarkı yayınlamak çoğu müzisyenin hedeflerinde olduğu gibi benim de hedeflerim arasında vardı, bunu da Yazgın Kaçak sayesinde gerçekleştirdim. Yazgın Kaçak ile tanışmama kuzenim değerli abim Erdem Baş vesile oldu. Yazgın Kaçak ile tanışmamızdan 2 yıl sonra bir tekli projesi için beni uygun gördüklerini haber verdi. Ben de bunun için İstanbul’a gittim ve orada daha önce sürekli takip edip çalışmalarını izlediğim Galip Öztürk ve Foismash ailesiyle tanıştım.

Düzenlemeyi üstlenen Yenal Yıldız ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Aranjörümüz Yenal Yıldız ile Yüzü Tanıdık Değil yollarımızı kesiştirdi. Yenal Yıldız gibi birisini tanıdığım ve onunla çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Yüzü Tanıdık Değil ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yüzü Tanıdık Değil şarkımızı dinleyen herkes şarkının çok başarılı ve çabuk dile takıldığını söylüyor. Sözlerin ve yapılan metaforların herkesin hayatında bir yere sahip olabileceğini söylüyor dinleyenlerimiz.

Yüzü Tanıdık Değil’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yüzü Tanıdık Değil şarkımızdan sonra yapmayı istediğimiz çok güzel çok güçlü çalışmalarımız var. İnşallah onları da ilerleyen zamanda Foismash ailesiyle dinleyenlerimize sunacağız…

Cenk’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yüzü Tanıdık Değil”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.