Röportajlar

İlk teklisi “Ecel Burcu”nu dinleyicilerle buluşturan Cem Baytekin ile bir röportaj…

Mart ile birlikte dikkat çeken ilk teklilerden biri, Türk Halk Müziği ile ilgilenen Cem Baytekin’in Pir Sultan Abdal dizelerini besteleyip Çallı Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu ilk teklisi “Ecel Burcu”ydu. Baytekin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ecel Burcu’na kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe 9 yaşımda babamın bana aldığı cura sazı ile başladım. Daha sonra bağlama icracısı olan amcam Uygar Baytekin’den bağlama dersleri almaya başladım ve bağlama ile muhabbetim daim oldu. 2016’da Güven Aydemir’den (Etnik Kültür Sanat Merkezi) 2017’de İzmir Müzik Akademisi’nden müzik üzerine eğitimler aldım. Aynı yıl Erol Köker yönetiminde TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nda korist olarak görev almaya başladım. Yine aynı yıl Güldağ bağlama atölyesinde bağlama yapımı üzerine dersler aldım ve bağlama yapımına da başladım. Şu an konservatuvar sınavlarına hazırlanıyorum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Pir Sultan Abdal dizelerinden bir eser “Ecel Burcu”nu besteleme süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Mert Özboncuk ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Dönem dönem beste denemeleri yapmaktaydım zaten ve artık daha fazla insana ulaşıp onlarla müziğimi paylaşmak için doğru zaman olduğunu düşündüm. Ecel Burcu şiirini ilk keşfettiğimde ve bestesini yaptığımda yakın çevrem tarafından çok sevilince “Neden daha fazla insan duymasın?” diye düşündüm ve Pir Sultan Abdal’ın dizelerinin uğuruna da inanarak tekli yapmaya karar verdim. Mert Özboncuk ile birlikte iş yapmaya karar vermeden önce yollarımız yeni kesişmişken abi kardeş gibi olmuştuk. Henüz 19 yaşında olmasına rağmen müzikteki yeteneğini görünce ve o da eserimi çok beğenince birlikte çalışmaya karar verdik. Kendisi şu an müzik çalışmalarını sürdürmekle birlikte benim gibi konservatuvara hazırlanıyor ve ilerde çok iyi bir aranjör olacağına yürekten inanıyorum. 

Çallı Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çevremde daha önce Çallı Müzik ile çalışmış olan tanıdıklarım vardı. O vesileyle kendilerini biliyordum zaten. Plak şirketi sahibi Kenan Çallı’nın menajeri Serkan Çabuş ile iletişime geçtim, kendilerine bestemden bahsettim ve birlikte çalışmaya karar verdik.

Ecel Burcu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ecel Burcu ile ilgili çok güzel geri dönüşler alıyorum. Kendi sosyal medya hesaplarımın yanında özellikle YouTube üzerinden birçok tebrik mesajı aldım. Bu uğurda, yıllarca eğitim aldığım hocalarım tarafından beğenilmek ise benim için ayriyeten mutluluk verici bir durum. Zamanla daha çok dinleyiciye ulaşacağına inanıyorum. Şu an için her şey gayet olumlu ilerliyor.

Ecel Burcu’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Ecel Burcu’ndan sonra yapmak istediğim birkaç proje var elbette ama bunlar şimdilik sürpriz kalsın istiyorum! Zaten yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyorum. Beste çalışmalarına halihazırda devam etmekteyim. Kendi YouTube hesabımdan akustik paylaşımlara da devam edeceğim. Amacım türkülere gönül vermiş ve daha yolun çok başında olan genç bir icracı olarak, Türk Halk Müziği’ni daha fazla genç arkadaşımın sevmesine vesile olabilmek ve bu müziği gelenekten geleceğe aktarmaya hizmet etmektir.

Cem Baytekin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ecel Burcu”nu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.