Röportajlar

Yeni teklisi “Ömrüm”ü dinleyicilerle buluşturan Yudum Akbulut ile bir röportaj…

Yudum Akbulut ismini çoğu dinleyici sahne çalışmaları ve 2019’da yayınlanan ilk EP çalışması “Mavi Siyah” ile duydu. Şimdi ise Akbulut, yeni teklisi “Ömrüm”ü Kemal Aslan Music Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Akbulut ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Mavi Siyah’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-İstanbul Kadıköy’de doğdum. Klasik bir cevap olacak belki ama küçük yaşlarında annesinin kıyafetlerini giyinip, makyaj malzemelerini kullanıp, ayna karşısında saç fırçasını mikrofon olarak kullanarak şarkı söyleyenler arasında ben de varım. İlk, orta ve lisede  okul korolarının vokalisti oldum. 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde muhasebe   bölümünde okurken, bu bölümü sevmediğimi anladım ve üniversiteyi 2. sınıfta terk ettim. Aynı zamanda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden oyunculuk eğitimi alıyordum. Bir süre oyunculukla uğraştıktan sonra müziğin benim hayatımdaki tutkusu daha ağır bastı. Sonrasında arkadaşlarımla müzik dinlemeye bir mekana gittik her zamanki gibi arkadaşlarımın ısrarı üzerine sahneye davet ettiler. Birkaç şarkı okudum mekânın sahibi  yanımıza geldi sesimi çok beğendiğini  ve burada sahne almamı istedi. Ben de “Nasıl olur?Benim hiç deneyimim yok!” derken sahneler ile tanışmış oldum. Böylece İstanbul içinde şehir dışında  birçok ülkede sahne almaya, aktif bir şekilde müzik çalışmalarına başladım. Gerçek tutkumun müzik olduğunu anladım. Müzik, şarkılar her zaman ruhumun bir parçasıydı ve mesleğim oldu. Ardından ilk çalışmam olan “Mavi Siyah” ile müzikseverlere ve müzik kariyerime  “Merhaba!” dedim…

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Mavi Siyah”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Suat Sakarya ve DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sahne almaya başladıktan birkaç yıl sonra artık mesleğimi taçlandırmam gerektiğini düşündüm ve sektörde kendinden çokça söz ettiren, birçok başarılı işlere imza atan Suat Sakarya ile bir araya geldik. Kendisinin yazıp bestelemiş olduğu, daha önce Harika Avcı’nın seslendirmiş olduğu “Mavi Siyah”’ isimli şarkıyı okudum. Aranjesini yine Suat Sakarya üstlendi. Güzel başarılı bir çalışma oldu. DMC etiketi ile “Mavi Siyah” eserimizi dijital platformlarda çıkardık… 

Mavi Siyah EP’niz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Mavi Siyah” şarkımız ilk göz ağrım ve çok  güzel tepkiler aldım. Çok daha iyi bir yeri  hak eden bir eser “Mavi Siyah” lâkin ben hak ettiği ilgiyi gösteremedim. Şarkı  çıktığı zaman babamın çok ciddi sağlık sorunları vardı. Biraz benle birlikte şarkım da buruk kaldı. Kısmet belki ileride yeniden okurum. Canım babamı kaybettikten sonra müzik kariyerime 2 yıl kadar ara verdim. 2021 Mart’ında “Ömrüm” ile müziğe geri döndüm.

En son, “Ömrüm”ü yayınladınız. Ömrüm’ün sahibi İlknur Tekin ve firmanız Kemal Aslan Music Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-İlknur Tekin ile çok sevdiğim bir arkadaşım aracılığı ile tanıştım. “Ömrüm”ün sözlerini okuduğum an aşık oldum, “Bu şarkıyı ben okumalıyım!” dedim ve nasip oldu, okudum. Başarılı işlere imza atan Kemal Aslan Music Production ile çalışmak benim hayalimdi ve bu hayalimi sevgili klip yönetmenim Erkan Nas bizi bir araya getirerek gerçekleştirdi. İranlı müzisyen MoMoRiza düzenledi.

Ömrüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

“Ömrüm” eserimize çok emek verdik. Uzun süren titiz bir çalışma oldu. Söz, müzik, aranje ve de klip olarak çok beğeni aldı.. Şarkımız kısa zaman önce çıkmasına  rağmen geri dönüşler çok ama çok güzel oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ömrüm oldukça da sürekli üreteceğim, durmak yok!

Ömrüm’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Ömrüm”den sonraki pop çalışmamız için kolları sıvadık.  2021’in ikinci şarkısı pop müzik olan iddialı bir esere hazırlanıyorum. Yakında müzisyen arkadaşlarımla stüdyoya girip yeni pop şarkımızı seslendireceği. Her açıdan çok zor bir seneyi geride bıraktık. Buna rağmen  müzik çalışmalarıma ara vermeden devam ettim. Pandemi dönemi ile nasıl mücadele edeceğimizi öğrenirken, senenin büyük çoğunluğu imkânı olanlar için evlerinde geçti ve bir süre daha bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Ben de kendi adıma pandemi sürecinde evimde üretmeye devam ederken yeni sürprizler ile karşınızda olacağım. 

Yudum Akbulut’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ömrüm”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.