Röportajlar

İlk teklisi “Koş”u dinleyicilerle buluşturan Poyraz ile bir röportaj…

Poyraz… 2021’in ilk gününde dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden birisi de Poyraz’ın Grand Müzik etiketli ilk teklisi “Koş” oldu. Sahneden de tanınan Poyraz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, Teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Koş’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-İlk müzik hayatıma 10 yaşında bağlamaya olan hevesim ile başladım. Daha sonra güzel sanatlar lisesini kazanıp orada müzik hayatımı daha da ileri seviyeye taşımaya çalıştım. Yıllar boyunca birçok mekan ve konserlerde bulundum. Aslında sesimin olduğunu biliyordum ama neden ise sesimi hiç beğenmezdim. Sonra arkadaşlarım çok farklı bir ses tonumun olduğunu söylerlerdi ve ben de bunu kullanıp şarkı söylemeye başladım. İlk yarı profesyonel anlamda “Gönül Yarası” şarkısına klip çektim ama 3 gün sonra telif hakkından dolayı kaldırıldı. Birçok cover klip çektim ama bu işte artık kesinlikle profesyonel anlamda bir çalışma yapmam gerektiğine inandım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Koş”un sahibi Ozan Yapıcı ile birlikte düzenlemeyi üstlenen Erman Mete ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Ozan Yapıcı ile yıllardır çok güzel bir dostluğumuz var. Ozan Yapıcı gerçekten de inanılmaz bir sestir. Aslında Koş şarkısını biz Ozan için çıkarmayı düşündük. Ama bazı sebeplerden dolayı bir türlü şarkıyı çıkaramadık. Daha sonra o okumayınca da ben okumak istedim. Çünkü şarkı beni anlatıyordu. Daha sonra bas gitarist olan arkadaşım Berat ile böyle bir konuyu konuştuk ve efsane adam Erman Mete ile tanıştık. Adam kesinlikle bir duayen… Şarkıyı kendi şarkısı gibi aylarca oturup çalıştı ve bana en büyük desteklerden birisi oldu. Çok minnettarım.

Grand Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Grand Müzik ile tanışmamız bir dostumuz aracılığı ile oldu, orada Hayrettin abi ile tanıştık. Bu arada göbek adım Hayri ve Hayrettin abinin babasının adı da Hayri. Çok güzel tesadüfler. Durumu anlattım. Yani ne hikmet ise hiç engel yok bu işte ve her şey çok iyi gitti. Tabi ki de Hayrettin Güneş’in bana desteğini asla ödeyemem. Bana gerçekten yapımcı değil de bir abi oldu. Bu piyasada çok yapım şirketi var ama Grand ailesi bambaşka.

Koş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Koş şarkısı ile dönüşler gerçekten beni çok onurlandırdı. Tabi ki bu işte aranje ve klip çekimi çok önemliydi. Klip yönetmenim Zanyar Oskan efsane bir klip çekti. Gerçekten inanılmaz bir yönetmen…

Koş’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Koş şarkımızdan sonra evet birçok proje hayata geçiyor. Ozan ile ortak bestelerimizi de yayınlayacağız. Bunun dışında yaklaşık 300 tane kendime ait eser var. Bunların 10 tanesini belirledik ve piyasada bomba etkisi yaratacağız. Şarkılarımız herkesin diline dolanacaktır…

Poyraz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Koş”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.