Röportajlar

Yeni teklisi “Adam Olamadım”ı dinleyicilerle buluşturan Ferhat Polat ile bir röportaj…

Ferhat Polat… Müziğin eğitiminden gelen ve 2016 yılında ilk EP çalışması “Sarılınca Geçer” ile dikkat çeken Polat, şimdi ise kendi eseri “Adam Olamadım”ı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Polat ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sarılınca Geçer’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Müziğe ilkokul öncesi bağlama ve solfej dersleriyle başladım. Üniversiteye kadar pek çok ses yarışmasında derece aldım. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünde okudum. Burada okurken Senfoni ve Oda Orkestralarıyla Broadway Müzikalleri ve Türk Müziği konserleri verdim. Sonrasında İsrail Tel Aviv Üniversitesi Vokal Bölümü’nü kazandım ve orada okudum. Okulu yarıda bırakıp geri döndüm. 

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sarılınca Geçer’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Aytaç Özgümüş, Atıl Aksoy ve KTS Records ile yollarınız nasıl kesişti? Sarılınca Geçer EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İsrail’den döndüğümde pek çok şirketle görüşmeler yaptım. Fakat arkadaşım Tolgahan Tuğlu’nun şirketi bana bir özgürlük alanı tanıdı. Burada istediğim isimlerle çalışabilecektim. Bana sorduklarında sevgili Atıl ve Aytaç’la çalışmak istediğimi söyledim. Hemen bir toplantı ayarlandı. El sıkıştık ve çalışmaya başladık. Albümde sevgili Aytaç’ın da besteleri vardı. Dönemine göre sıra dışı bir sound hedefledik, ki bu kendimizi dizginlediğimiz bir sonuçtur. Bununla birlikte albüm, ülkemizin talihsiz bir dönemine (15 Temmuz) denk geldi. Herkes gibi biz de allak bullak olduk. Radyocu arkadaşların “Ben bunu hangi parçanın arkasına çalayım şimdi?!” serzenişlerini saymazsak aldığımız geri dönüşler çok mutlu ve motive ediciydi. 

İkinci çalışmanız Yusuf Hayaloğlu eseri Şu Dağlarda Kar Olsaydım oldu. Şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu parça küçüklüğümden beri evimizin içinde dönen parçalardandı. Ben de söylemeyi çok severim. Aldığım tepkilerin sonucunda Hayaloğlu ailesiyle iletişime geçtik. Kendilerine benim yorumladığım bir kaydı gönderdik. Ailece dinlediler ve bana destek olmak istediler. Gerçekten de tüm aşamalarda desteklerini esirgemediler. Yorumum insanlara çok aykırı gelmedi ve şimdilik ufak bir mecrada sevildi. Daha fazla duyulmasını umuyorum. 

En son, Adam Olamadım’ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Adam Olamadım” benim ciddi bir çöküş anımda bir iç hesaplaşmasıyla ortaya çıktı diyebilirim. Bu parça samimi ve gerçek bir parçadır. Sanıyorum bunu çevremdeki insanlar da hissetmiş olacak ki bana bu parçanın üstüne gitmem yönünde telkinlerde bulundular. Yakın arkadaşım ve menajerim Volkan Coşar Avrupa Müzik’le bağlantıya geçti. Avrupa Müzik’in A&R’ları sevgili Onur Kara ve Burak Ülgen’le bir zoom toplantısı yaptık. Kendileri son derece kibar, gerçekçi ve ilgiliydi. Sanıyorum iki taraf da birbirine inandı ve sözleşme imzalandı. Kendimi son derece güvende hissettiğimi ve doğru bir seyirde olduğumu hissettiğimi itiraf etmeliyim.  

Adam Olamadım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Parçanın henüz çok taze olması sebebiyle ufak bir kitleye ulaşmış durumdayız. Dinleyen ve benimle temasa geçenler kendi hayatlarından bir şeyler bulduklarını söylüyorlar bu parçada. Geri dönüşler son derece müspet.

Ayrıca Adam Olamadım’ın düzenlemesi de Şu Dağlarda Kar Olsaydım’daki gibi size ait. Kendi düzenlemenizi yapmak size yapmak istedikleriniz bakımından özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kendi düzenlememi yapmak gerçek manada kendi müziğimi yapmak demek benim için. Bir projenin ne kadar çok yerinden tutarsam o proje bana, gerçek Ferhat’a dönüşüveriyor. Fakat bununla birlikte çalıştığım aranjör arkadaşlarımın hepsi özel ve hayranı olduğum müzisyenlerdi. Birlikte çalışmaya devam ediyoruz. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimin bir skalası, çerçevesi ve dahi kırmızı çizgileri yoktur. Bir bağlamayla ya da bir suzafonla birbirinden çok farklı soundlarda beni duyabilirsiniz. Tek kriter hissedebilmektir benim için. 

Adam Olamadım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şirketim Avrupa Müzik’le kendi parçalarımla yürümek konusunda mütabakata varmış durumdayız. Bu benim hayallerimle de doğru orantılı bir seyir hali benim için. Söyleyecek sözlerim var. Söyleyeceğim!

Ferhat Polat’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Adam Olamadım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.