Müzik

Pimi çekilmiş bomba gibi : Old G – Pim…

2018 yılı, özellikle Rap alanında CD formatında albümlerin dinleyiciyle birer birer buluşmaya başladığı bir yıl oldu. Rap sanatçılarından Old G’yi (Yusuf Elibol) ilk önce geçen sene ‘Kanvas’ EP’siyle tanımıştık. Sonrasında konuk olarak yer aldığı çalışmalarda da dinlediğimiz Old G, ‘Pim’ isimli albümünü geçtiğimiz aylarda Gar Müzik etiketiyle önce dijital albüm olarak, sonra da CD formatında dinleyicilerle buluşturdu.

İlk eser ’Nefret Et’in altyapısı Berkay Köse’ye ait; synth ve elektronik ritmler ağırlıklı, özellikle ‘Rap bana hiçlikten armağan’ cümlesiyle dikkat çeken, akılda kalıcı kısa bir çalışma. Ardından yine altyapısı albüme adını veren ‘Pim’ altyapısı Köse’ye ait olan; epey zengin bir altyapıya sahip bir eser ve albümde hem müzikalite hem de söz bakımından önce çıkıyor; özellikle nakarat kısmında müzikle bir atışma halinde olan Old G’nin eserde sondaki keman da bu kaotik yapıyı destekliyor.

Üçüncü eser ‘Arkanı Kolla’ söz ve müziği Old G’ye ait, daha elektronik bir altyapıya sahip olan bir çalıma, yine nakarat kısmıyla dinleyiciyi yakalıyor. Ardından daha slow bir çalışma ‘Siyah’ yine sözü ve müziği Old G’ye ait bir çalışma, synth eşliği esere 80’ler tınıları katıyor. Senkoplar gayet başarılı ve albümden öne çıkan çalışmalardan biri.

Beşinci eser siren sesleri ile başlayan ve altyapısı Ss Beatz’a ait olan ‘Bağır!’ hareketli yapısıyla sevilecek bir çalışma. Ardından Köse altyapısı ile yine synth ağırlıklı, düşlerin peşinde koşmanın yarattığı düşüşün anlatıldığı ve yine nakaratıyla dillere yerleşecek bir çalışma : ‘Düş ve Düşüş’..

Yedinci eser; gitar ve synth ile olan başlangıcı ile ‘Kan Ve Kin’ Old G’nin gözünden başarılı bir dünya eleştirisi, eserdeki ses tonu ve nakarattaki ses tonunun değişimiyle eserin vurgusuna ayrı bir boyut katıyor. Ardından ‘Distopya’ altyapıyı hazırlayan Köse’nin elektronik ve synth başlangıcı ile akılda kalacak bir altyapıya sahip.

Dokuzuncu eser ‘Argo’ SS Beatz’ın başarılı altyapısı ile ‘Hiphop en sert stil ve sert bi jargon’ diyerek kendi gözünden başarılı bir Hiphop tanımlamasına da yer veriyor. Ardından Köse’ye ait bir eser; ‘Kime Göre’ elektronik keman ve piyano ile başlıyor ve kendi bakış açısıyla yazılanları eleştirdiği bir çalışma.

Başlıkta da dediğim gibi; ‘Pim’i çekilmiş bomba gibi; hem özgün altyapıları ve Old G’nin kendine özgü yarattığı söz yapısı ile Türkçe Rap dinleyicilerinin beğeni ile dinleyip yeni çalışmalarını bekleyeceği bir albüm.