Müzik

Yapayalnız hayallerin albümü : Gizem Berk – Ayrılığın 4 Rengi…

Uzun bir aradan sonra 2015 yılında Ada Müzik etiketiyle çıkardığı ikinci albümü ‘Elimi Bırakma’nın ardından, Cem Adrian ile yaptığı ‘Beni Kalbinden Çıkarma’ ve Oğuz Sırmalı ile yaptığı ‘Özlenmeyen Yürekte Aşk‘ düetleri sonrası Gizem Berk, 2018’in ilk haftalarında yine Ada Müzik etiketiyle yeni bir EP çalışmayı dinleyicilerle buluşturdu: ‘Ayrılığın 4 Rengi’

Gizem Berk, ‘Elimi Bırakma‘ albümündeki ve single çalışmalardaki kendine özgü başarılı lirik yapıyı bu EP’de de devam ettiriyor. Albümde 3 yeni şarkı ve 2015’de yayınlanan ‘Beni Kalbimden Çıkarma‘ yer alıyor. Aranjeler Erkan Tatoğlu ve Barış Yaman ortak çalışması. (son şarkı Erkan Tatoğlu & Cem Adrian aranjesi.) Tüm şarkıların söz ve müzikleri Gizem Berk‘e ait.

İlk şarkı ‘Ne Fark Eder‘ Erkin Onay’ın keman solosu ve gitarda kullanılan Tremolo efekti ile daha melankolik bir havaya ve sanki eski zamanlarda kaydedilmiş bir şarkı havasına bürünüyor. Bir ayrılığın yarattığı izleri anlatan eser, başarılı bir giriş şarkısı olmuş.

Sıradaki şarkı ‘Unutma‘ ise Berhan Yiğit Koca‘nın bas gitarıyla başlayan; Orçun Büker‘in başarılı gitar eşliği ve Emrah Ağdan‘ın davul solosuyla renklenen, albümdeki ‘ayrılık’ temasını ve yarattığı duygusallığı devam ettiren bir eser; ve kemanı biraz daha geri plana alarak davul ve gitarı ön plana alan bir aranjesi var.

Resimler‘ de sevgiliye edilen bir sitem, gayet duygu yüklü bir şekilde anlatılıyor; Keman, davul ve gitarın bu duygusallığı resmetmesiyle birlikte kullanılan Tremolo efekti esere yine lirik bir tını katıyor.

Son şarkı ise 2015 Kasım’da dinleyiciyle buluşan ve albümde hiç eğreti durmayarak aynı tınıyı devam ettiren bir Cem Adrian düeti; ‘Beni Kalbinden Çıkarma‘ yine Tremolo efektiyle başlıyor ve piyano eşliğiyle eser daha da anlamlanıyor. Bir ‘sevgilinin yokluğuna alışamama‘ durumunu anlatan şarkıda Adrian ile Berk gayet uyumlu bir düete imza atıyorlar.

Albümde ayrıca Emir Yağız Koca, çello ve geri vokalde yer alıyor.

Başlıkta da belirttiğim ve ‘Beni Kalbinden Çıkarma‘ şarkısından alıntıladığım gibi ‘yapayalnız hayallerin albümü’ bu albüm; yani ayrılığın tek tarafta yarattığı duygusal-melankolik durum gayet başarılı ve lirik bir şekilde ele alınıyor. Bununla birlikte duygusallığın insana bir yerden sonra vermiş olduğu bir haz vardır ya hani, işte o da bu şarkılarda gizli…