Röportajlar

Yeni teklisi “Suistimal”i dinleyicilerle buluşturan Canku ile bir röportaj…

Canku… Dedesi Gündoğdu Doğan ve babası Serhat Doğan’la birlikte müziğin içine doğan ve onlar gibi bas gitarla müziğe başlayan Canku, hem şiire hem de müziğe olan tutkusunu birleştirip Rap müziğe yöneldi, şarkılar yazdı… Trap tarzında ilerleyip Pana Crew Records etiketiyle ilk iki teklisi “Delice” ve “Kasırga” ile birlikte OldBoi ile iki feat. “Çivi” ve OldBoi’un yeni EP çalışmasına ismini veren “Eksi Bir”in yanı sıra, en son “Suistimal”i dinleyicilerle buluşturan Canku (Can Doğan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Delice’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik serüvenime babam Serhat Doğan ile başladım diyebilirim. Teknik kısımda çoğu şeyi ondan öğrendim. Sonrasında bas gitar çalmaya başladım ve çeşitlik müzik gruplarıyla canlı müzik yaptım. Tabii bu süreçte bir yandan da bir şeyler yazıyordum ve amatör olarak hiphop tarzında kayıtlar almaya başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Delice’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu ve düzenlemenizi üstlenen Pana Crew Records, Orhun Sevindik (aka OldBoi) ile yollarınız nasıl kesişti? Tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aldığım kayıtları, profesyonel hale getirmek istedim. Bu süreçte, Şeyma Özbay aracılığıyla OldBoi (Orhun Sevindik) ile tanıştım. Pandemi nedeniyle işimi kaybettiğim ve rap müziğine daha çok odaklandığım bir döneme denk geldi “Delice” Hatta kayıtları bile bir arada alamadığımız bir dönemdi. Ben babamın stüdyosunda kayıt alıp OldBoi’a gönderdim, o da her şeyi kendi stüdyosunda işledi. Bizi gerçekten zorlayan bir süreç oldu fakat, Delice’nin geri dönüşleri harikaydı. İnsanlar ve bizim için gerçekten delice hisler uyandırdığını biliyoruz. 

Demo Cover 2

İkinci tekliniz, Kasırga oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu ve müziği üstlenen Efe Yemez aka F.A.M.AS ile yollarınız nasıl kesişti? İkinci tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pana Crew ekibinden Efe Yemez’in Sus (feat. OldBoi) teklisine denk geldim ve OldBoi aracılığıyla Efe ile tanıştım. Kasırga da pandemi döneminde, buluşulmadan yapılmış bir tekli oldu. Her şeyi Efe (F.A.M.AS) üstlendi. Açıkçası dönüşleri muhteşem oldu ve insanların old-school flowları özlemiş olduğunu gördük. 

Bununla birlikte OldBoi ile düet “Çivi”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda tekli Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çivi şarkısının en büyük hissedarı stüdyoda “Canavar” lakabını verdiğimiz iki telli bağlamadır diyebilirim. OldBoi, bir yaz günü canavarı kurcalarken bulduğu riff’le beat’i yazdı. Kayıt ve klibi bir günde tamamladığımız ve her aşamasında çok eğlendiğimiz bir tekli oldu.

En son, geçtiğimiz haftalarda “Suistimal”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda tekli Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben Suistimal’in kendini yeterince anlatan bir şarkı olduğunu düşünüyorum. İlla ki bir şey söylemem gerekirse, yaşadığım dünyada kayıtsız kalamadığım ve konuşmak istediğim çok şey var. Suistimal gibi birçok şarkımda da bunu hissedeceğinizi düşünüyorum. Oluşum aşamasına gelirsek, pandemi dolayısıyla zorlandığımız bu süreçte, OldBoi ile daha sık bir araya gelme fırsatımız oldu diğer şarkılara nazaran. Geri dönüşleri de olumlu yöndeydi. 

Bununla birlikte OldBoi’un yeni EP’sine adını veren düetiniz “Eksi Bir”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Eksi Bir Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kayıtlarını Pana Crew stüdyosunda tamamladığımız Eksi Bir’in oluşum süreci bir noktada yıllarımızı aldı diyebilirim… Çünkü bu şarkıda OldBoi ve ben yılların birikimini kustuk desem yalan olmaz. Prodüksiyonu OldBoi’ye ait şarkının, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan İbrahim Türkday yönetmenliğindeki klibi de bu birikimle tam tamına özdeşleşti ve aldığımız geri dönüşler de benim duygularımı yanıltmadı.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında müziğimi tanımlamak kısmını insanlara bırakmak isterim. Benim için uyanmak, nefes almak gibi. Ne yaşıyor, ne hissediyor ve ne düşünüyorsam hepsi şarkılarımda…

Suistimal’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var, hatta şu an bir EP hazırlığı içerisindeyim. İçerisinden bir ya da iki şarkıya da klip düşünüyoruz. Uzun vadede ise, eski Oldschool şarkılarımı yeniden kaydetmek ve enstrümantal projeler yapmak istiyorum.

Canku’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Suistimal”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.