Röportajlar

Yeni teklisi “Döndüm Deliye”yi dinleyicilerle buluşturan Aygün Karadoğan ile bir röportaj…

Aygün Karadoğan’ı çoğu dinleyici, 1999 yapımı “Vursunlar Beni” albümüyle tanıdı. Zaman içinde iş hayatıyla orantılı olarak müzikten ayrı kalsa da içindeki müzik aşkını taze tutarak yıllar sonra yeni bir tekli “Döndüm Deliye”yi ILS Vision Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Karadoğan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Vursunlar Beni albümüne kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Albümünüzün oluşum süreci nasıl gelişti? O dönem prodüksiyonu üstlenen İnanç Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında küçük yaşlardan itibaren müziğe her zaman ilgim vardı. Bu durum kısa süre sonra tutkuya dönüştü. Sonrasındaki süreçte Şan ve TSM eğitimi aldım. Bir enstrüman çalmanın çok önemli olduğunu düşünerek enstrüman çalmayı öğrenip kendimi geliştirmeye çalıştım. Farklı koroları çalıştırdım. Çok keyifli konserler verdik. Bu aslında bir maceranın başlangıcıydı. Sonrasında gelen teklifle İnanç Müzik ile bir albüm yapmayı planladık. Şarkımızı İlk kez rahmetli Savaş Ay’ın A Takımı programında izleyicilerle buluşturduk. Rahmetli Kayahan canlı yayında programa telefonla bağlanarak çok güzel methiyelerde bulunmuştu. Adnan Şenses beni veliahtım diyerek onore etmişti. Klibimizi Savaş Ay’ın yönetmenliğinde Kıvanç Baruönü çekti. Klipte o gece canlı yayın konukları rahmetli sanatçılar Atilla Arcan, Sami Hazinses, Romalı Perihan, Hababam Sınıfı’nın Tulum Hayri’si olarak bildiğimiz Cem Gürdap gibi sanatçılar yer aldı. Sonrasında rahmetli İbrahim Erkal da destek olmuştu.

İlk albümünüzde geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Murat Şenpınar’ın eserlerini seslendirmiştiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti ve çalışma süreciniz nasıl gelişti? Albümünüz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albümün yönetmenliğini Murat Şenpınar’ın babası olan Bayram Şenpınar ustamız yapmıştı. Murat Şenpınar ile bu vesileyle tanıştık.  Murat Şenpınar benim çok beğendiğim, sanatını takdir ettiğim bir kardeşimizdi. Allah rahmet eylesin. Çabuk ayrıldı aramızdan maalesef.  Şarkımız da kendisinindi. Bu şarkıyı yapmaya karar vermiştik. Çok güzel bir şarkıydı. Stüdyo süreçleri çok meşakkatliydi. 10 tane yeni şarkı yapmıştık. Çok iyi müzisyenlerle çalıştık, hatta bir şarkımıza klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici eşlik etmişti. Çok keyifli bir süreçti. Klip şarkımız çok beğenildi. Klibimiz ses getirmiş ana haber bültenlerinde yer almıştı. Televizyon kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıların arasına girmişti.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Döndüm Deliye’nin sahibi ve düzenlemesini üstlenen Yiğit Mahzuni ile yollarınız nasıl kesişti? 

-İlk albümden sonra profesyonel iş hayatım gereği müziğe bir dönem ara verdim. Bu sırada kendimi de bu günlere hazırlama adına ilk başta da belirtiğim gibi enstrüman çalmanın çok önemli olduğunu düşünerek enstrüman çalma dersleri almaya devam ettim… Şarkı sözü ve besteler yaparak müzikalitemi geliştirdim. Kısaca bu dönemde müzik her daim hayatımda oldu. Yıllar sonra amatör ruhla profesyonel işler yapmak adına sanatımı icra etmeye karar verdim.Sonrasında Yiğit Mahzuni ile tanıştık. Yiğit Mahsuni akademik kariyeri olan müzikalitesine inandığım fikirlerine güvendiğim takdir ettiğim, üretken ve çok yönlü bir sanatçı. Yiğit Mahzuni ile kısa bir toplantı sonucunda aynı fikirlerle müziğe ve sanata olan bakış açımızın örtüştüğünü fark ettik. Yeni projeler için el sıkıştık. Sonrasında Döndüm Deliye’yi Yiğit Mahzuni ile ilk dinlediğimde “İşte budur!” dedim ve uzun bir süreçten sonra dinleyicilerimiz ve izleyenlerimizle buluşturduk.  

Ayrıca akustik olarak da şarkılar yayınlamanız nasıl gelişti?

-Projelerimize ilk etapta akustik şarkılara başlayarak Yiğit Mahsuni eseri düzenlemesi olan iki eser “Sırası Değildi” ve “Beterin Beteri Var” sonrasında sözü Ferhat Yaşrin müziği Esad Fidan’a ait olan “Ararsam Açma” ve Yıldız Tilbe eseri “Emi”yi kliplendirerek YouTube kanalımızda izleyenlerimizle buluşturduk. Akustik şarkılarımızda kaliteyi arttırmak adına çok seçici davrandık. Her biri kendi enstrümanın virtüözü olan kabak kemane sanatçısı Cafer Nazlıbaş, trombon sanatçısı Hasan Gözetlik gibi çok değerli isimlerle çalışma fırsatımız oldu.

ILS Vision Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çok çaba sarf edip duygularımızı ruhumuzu sanatımızı icra ettiğimiz emek verdiğimiz şarkılarımızı ILS’e emanet etme isteğimiz her zaman vardı. Sonrasında Cem Başaran Aksan ile tanıştık. Birlikte yol almaya karar verdik.

Döndüm Deliye ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerek şarkımız gerek klibimiz çok beğenildi ve ilgi gördü. Sanat ve müzik camiasının duayenlerinden çok güzel olumlu geri dönüşler aldık. Beğeniyle dinlenen radyolar şarkımızı listelerine aldılar. Radyoların canlı yayınlarına konuk olma fırsatımız oldu. Basın gerekli ilgili gösterdi. Klibimiz kısa sürede çok kişiyle tanıştı. 

Döndüm Deliye’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni akustik şarkılarımızla izleyenlerimizi buluşturmaya devam edeceğiz. Sırada çok güzel bir  Sezen Aksu şarkısı var -Sezen hanıma sonsuz teşekkürlerimle- Çok kısa zaman sonra YouTube kanalımızda paylaşacağız. 

Aygün Karadoğan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Döndüm Deliye”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.