Röportajlar

Yeni teklisi ‘Çok Kalbimi Kırdın’ı dinleyicilerle buluşturan Eylül ile bir röportaj…

2017’nin ilk zamanlarında ‘Kalk Git‘ şarkısıyla tanıdığımız ve 1.5 yıl aradan sonra Epic Istanbul / Sony Müzik etiketiyle yeni teklisi ‘Çok Kalbimi Kırdın‘ı dinleyicilerle buluşturan Eylül ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ‘Çok Kalbimi Kırdın’ı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 

Öncelikle ‘Kalk Git’ ile tanıdık sizi. ‘Kalk Git’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Soner Sarıkabadayı ile yollarınız nasıl kesişti?

-İlköğretim yıllarında başladım müzik eğitimi almaya. Piyano çalarak başladım, sonra koroda yer aldım, bandoda trombon da çaldım bir süre. Sonra lise yıllarında komposizyon üzerine yoğunlaştım. Bütün bu süre boyunca zaten basit de olsa kendi özgün şarkılarımı yapıyordum. Lise yıllarında 4 şarkılık bir demo kaydettim, ama sonra üniversite eğitimim için İngiltere’ye gittim. O sıra müziğe odağım biraz azaldı, açıkçası biraz hayal kırıklığına da uğramıştım konu hakkında. Üniversite sonrası İstanbul’a taşındım, şarkılarıma demo hazırladım ve çeşitli şirketlere dinletmeye başladım, Soner ile de yollarımız bu sayede kesişti. 

’Kalk Git’ ile ‘Çok Kalbimi Kırdın’ arasında 1.5 yıl gibi bir süre ara verdiniz. Bu arada neler yaptınız ve bu bağlamda Epic / Sony Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-‘Kalk Git’ten sonra açıkçası kendimi müzikal olarak daha iyi ifade edebilme ihtiyacı hissettim sanırım. ‘Kalk Git‘ çok hoşuma giden bir çalışmaydı, şahane müzisyenlerle çalıştım, dostluklarımız hala baki, ama şarkılarımın hikayesini daha ön plana çıkarmak istediğim, daha bana dair bir proje denemek istedim. Bu doğrultuda, ‘Çok Kalbimi Kırdın’ şarkısına bir demo hazırlayıp Ankara’dan tanıdığım ses mühendisi dostum Ozan Hatipoğlu’na götürdüm, ortak bi çizgi, bir sound üzerine çalıştık. Şarkıyı Epic İstanbul/ Sony Müzik’le paylaştığımda olumlu geri dönüşleri üzerine beraber bir yola çıktık.  

Aranjörünüz Ozan Hatipoğlu ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Az önce de bahsettiğim gibi, Ozan ile Ankara’dan tanışıyoruz. Kulağına da zevkine de çok güvendiğim bir müzisyen kendisi. Şarkı üzerine çalışırken besteyi de hikayeyi de beni de çok iyi anladığını hissettim, bu vesileyle de çok organik bir şekilde beraber çalışma kararı aldık.

Çok Kalbimi Kırdın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Valla şarkı çıkalı daha kısa süre olmuş olmasına rağmen dinleyenlerden olumlu geri dönüş alıyorum, seviniyorum haliyle! (gülüyor) Ama daha bir şey söyleyebilmek için çok erken sanırım… Devamını hep beraber göreceğiz diyebilirim.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde iki çalışmanız da dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda Çok Kalbimi Kırdın’in CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-Açıkçası ‘Çok Kalbimi Kırdın’ şarkısını tek başına CD halinde yayınlamak gibi bir niyetimiz yok. Ama albüm durumunda CD yayınlamak tabi ki gündemde. Ben CD’den müzik dinlemekten şahsen hala keyif alıyorum çünkü baştan sona albüm dinlemek hoşuma giden bir şey, fakat CD çalar bulmanın bile güçleştiği bu zamanlarda tek şarkılık CD basmayı düşünmedim. 

 

Bununla birlikte Ankara kökenli bir müzisyensiniz. Ankara’nın sanata değer veren kültür ortamının müziğinize etkisi ne yönde oldu?

-Bana sorarsanız Ankara’da büyümek bu bağlamda bir avantaj. Birçok yakın müzisyen dostum Ankaralı, rahat iletişim kurduğumuzu düşünüyorum. Klasik müzikten Bluesa, güzel canlı müzik dinleme imkanı sunan bir şehirdi Ankara. Benim adıma Ankara’yı müzik ve kültür sanat konusunda öne çıkaran özelliklerinden başta geleni bu. 

Çok Kalbimi Kırdın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Albüm düşünüyoruz evet. Şarkıların seyirine göre bir ya da iki single sonrasında albüm çalışmalarına başlamayı öngörüyoruz. Yeni proje girişimlerim bu yönde, çalışmalara başladık bile!

Eylül‘e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Çok Kalbimi Kırdın‘ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.