Röportajlar

Yeni teklisi “Deli Gönül”ü dinleyicilerle buluşturan Önder Atasoy ile bir röportaj…

Önder Atasoy… Müziğin eğitiminden gelen ve Düzce’de müzik öğretmenliği yapmaya devam ederken zaman içinde yaptığı eserleri dinleyicilerle buluşturmaya karar veren Atasoy, art arda iki tekliyi MEYPOM etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. İlk önce “Aşk Acısı” ve en son “Deli Gönül”ü dinleyicilerle buluşturan Atasoy ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Acısı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Elbette ki yolculuk uzundu. Müzik öğretmenimin önerisi ile kendimi 11 gibi küçük bir yaşta ustalarımın önünde buldum. Sokak buluşmaları, düğün dernek derken bunun akabinde 1994 yılı başlangıcında Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin müzik bölümünde birbirinden değerli öğretmenlerimden eğitim alarak; 1998 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne giriş yaptım. Burada da çok kıymetli hocalarım ve birbiri ile yarışan dönem arkadaşlarım sayesinde dopdolu bir müzik öğrenimimiz oldu. Anlaşıldığı üzere müzik eğitimimin bu meşakkatli yolculuğu ve bana kattıkları şu anki yaşamımın ve yarattıklarımın toplamı oldu. Bu süreçte enstrümanlarım; bağlama, piyano, gitar ve ney bana yol arkadaşlarım olarak eşlik ettiler.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Aşk Acısı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemenizi üstlenen Özgür Abbak, müzik yönetmeniniz Nevzat Yılmaz ve firmanız MEYPOM ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu benim için artık kaçınılmaz bir hal almıştı. Çok uzun yıllar önce ortaya çıkmış bir eser; artık gün yüzüne çıkmalı ve insanlarla buluşmalı idi. Böylelikle fakülteden arkadaşım, ustam Özgür Abbak ile heyecanlı ve meşakkatli bir çalışma ortamına girdik. Bu yeni dünya benim için farklı idi ve kendisi bu aşamada benim resmen öğretmenim oldu. “Aşk Acısı” artık acımı yansıtır hale gelmişti. Nevzat Yılmaz ve MEYPOM ile sevgili Özlem Demirkıran sayesinde yollarımız kesişti. Şarkılarım dinlendi ve güzel ve bir frekans oluştu. Bu vesileler ile; hayal ettiğim yerde şarkılarımı bu güzel insanlarla birlikte artık sonsuzluğa nakşetmiş olduk. Buradan bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum.

“Aşk Acısı” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinleyen herkes tarafından çok beğenildi. Geri dönüşlerde ise insanlar; ilk aşkından, son aşkına kadar, şarkının sözleri ve doyumsuz melodisi içerisinde kendilerinden bir şeyler bulduğunu dile getirdiler. Benim için bu yansımayı almak güzel bir duygu oldu. 

En son “Deli Gönül”ü yayınladınız, bu tekli de Abbak düzenlemesi ve Yılmaz yönetmenliğinde olan bir çalışma. Yine iki müzisyen ile çalışmalara devam süreci nasıl gelişti?

-“Aşk Acısı”nda olduğu gibi “Deli Gönül”de de şarkının yine asıl mimarı Özgür Abbak oldu. Zaten her iki şarkıyı eş zamanlı çalışmaların içine dahil etmiştik. Nevzat Yılmaz hem bir abi, hem de çok değerli bir müzik adamı olarak enfes dokunuşlarını yaptı ve bana bu şarkıların artık dinlettirilmesi gerektiği konusunda çok destek oldu. MEYPOM’a, her iki üstada ve esere değer katan tüm müzisyenlere bu sebepler üzerine minnettarım.

“Deli Gönül” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha yeni yayınlanmasına rağmen kendi dinleyicilerimde ve takipçilerimde dillere pelesenk olduğunu söyleyebilirim. Sık yaptıkları sosyal medya paylaşımlarından bunu anlıyorum. Büyük kitlelere ulaşması en büyük temennim. Bunun için biz yapılması gereken her şeyi yaptık diye düşünüyorum. Gerisi nasip.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yaşadığımız ve yaşayabileceğimiz her duygunun söz ve müzikle buluştuğu yer olabilir benim müziğim. Herkes kendine buradan farklı hissiyatta bir şeyler alabilir. “Aşk Acısı” ve “Deli Gönül” bu duygulara örnek olacak nitelikte değerli çalışmaların birer ürünü oldular. 

Deli Gönül’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, sırada yeni besteler var. İlk iki teklimde güzel sonuçlar aldık, bu da benim motivasyonumu artırdı açıkçası. Hali hazırdaki bestelerim üzerinde çalışmaya devam ediyorum.

Önder Atasoy’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Deli Gönül”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.