Röportajlar

Yeni teklisi “Tabu”yu dinleyicilerle buluşturan Gizem ile bir röportaj…

Gizem Tuncer… Müziğin eğitiminden gelen ve 2016 yapımı ilk EP çalışması “Aşk Uykusu” ile babası Mahmut Tuncer’in aksine daha pop-alternatif bir yolda ilerleyip başarısını kanıtlayan Gizem, zaman içinde sahne çalışmalarına devam etse de o zamandan beri yeni bir çalışma yayınlamamıştı. Şimdi ise Gizem, 4 yıl aradan sonra Onurr eseri ve Sony Müzik Türkiye etiketli yeni teklisi “Tabu” ile başarılı bir geri dönüş yaptı! Gizem ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Sizi ‘Aşk Uykusu’ ile tanıyalı 4 yıl oldu ve dört yıl sizden yeni çalışma dinlemedik. Bu yıllarda müzikal anlamda neler yaptınız; ilk EP’niz ‘Aşk Uykusu’ ve ‘Ayrılık Zamanı’nın remix versiyonları ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dört yıl boyunca sahnedeydim aslında. Bu süreci müzikten uzak geçirmedim. ‘Aşk Uykusu’ benim ‘merhaba’mdı. Özellikle ‘Ayrılık Zamanı’nın çok seveni var, hala benim için de çok kıymetli bir şarkı. ‘Ayrılık Zamanı’nın sözü ve müziği Ersay Üner’e, düzenlemesi Erhan Bayrak’a aitti. Klibimizi de Nihat Odabaşı çekmişti. İlk işimde bu isimlerle çalışmış olmaktan gurur duruyorum. Ersay abi benim için çok özel bir isim. Erhan Bayrak da öyle. Ulaşabildiğim herkes benimle ‘Ayrılık Zamanı’ vesilesiyle tanıştı, yeri her zaman bende çok ayrı olacaktır. Ersay Üner ile tekrar bir şarkıda buluşmak istiyorum. 

Bu sefer bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda ‘Tabu’yu seslendirme süreci nasıl gelişti? Eser sahibi Onurr ile yollarınız nasıl kesişti?

-Onurr ile kendisinin albüm lansmanında tanışmıştık. Onurr hayatınızda tanıyabileceğiniz en rafine insan olabilir. Onurr’un kendisine ayrı, şarkılarına ayrı hastayım. Şarkı aradığım bir dönemde Onurr’a gittim. Tabu’yu zaten dinlediğim an benimdi. Hatta şahane bir anımız da var. Aradan bir zaman geçti, ben “Tabu”yu gece yarısı 2’de Onurr’dan almaya gittim! Tabu bana çok yakıştı. Benim içimdeki aşıyı tutan bir şarkı. Ben de pek ‘eyvallah’ demem. Tabu’da da ‘eyvallah’ demiyorum! 

Düzenlemenizi üstlenen Ozan Çolakoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ozan Çolakoğlu benim çok ısrar ettiğim, çok çalışmak istediğim bir isimdi. Stüdyoya gittim ve “Abi seninle çalışmak istiyorum, seninle çalışırsam çok mutlu ölürüm!” dedim! (gülüyor) Hepimiz ekip olarak işin geldiği noktadan çok memnunuz. 

Tabu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben Tabu’nun henüz stüdyo aşamalarındayken yerini bulacağını biliyordum ve içimde bir yerde şarkıdan çok emindim. Çünkü şarkının enerjisi çok yüksek. Ancak Tabu, beklediğimden hızlı yol aldı. Şarkıyı yayınlayalı henüz iki hafta olmasına rağmen birçok listede şarkıyı görmek beni çok keyiflendiriyor. Tabi burada ekibin önemi devreye giriyor. Biz büyük bir ekibiz. Hepimiz çok inandık bu projeye. Ben bir kez daha ekibime çok teşekkür ediyorum. 

Tabu’nun klibinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Murat Joker ile ilk toplantımızda bana ne istediğimi sordu. Ben de “Bir Murat Joker klibi istiyorum!” dedim. Hiçbir şeye karışmadım. Hiçbir şey için ısrarcı olmadım. Görkem Öden styling planlamamızı yaptı. Ben üzerime düşeni yaptım sadece. Çok da doğru bir karar verdiğimi görüyorum bugün. Bu noktada ben işi, işin ehline bırakmanın doğru olduğunu düşünüyorum. “Makyajım öyle olmasın, böyle olsun!” “Kıyafetler bunlar olsun!” “Ay, orada değil, şurada çekelim!” deseydim bu kadar başarılı bir klip ortaya çıkmazdı diye düşünüyorum. Tabi bu teslimiyet duygusu da Murat Joker ile çalışmanın rahatlığıydı diyebilirim.

Dört yıl sonra yine Sony Music Türkiye ile yola devam ediyorsunuz. Bu bağlamda öncü bir firmayla çalışmak size müziksel anlamda neler kattı?

-Sony Music Türkiye ile uzun yıllardır birlikte yol alıyoruz. Global bir firmada var olmanın muhakkak avantajları var. Ekip genç ve dinamik. Herkes oldukça heyecanlı yürüttü bu süreci. İş birliği yaptığın insanların pozitif motivasyonu çok onemli. Başta Özden Bora Gülbay olmak üzere bütün Sony Ailesi ile birlikte çalışmaktan çok keyif aldığımı söyleyebilirim.

Müzik kariyerinizi şu ana kadar EP ve tekli olarak ilerlettiniz. İlerleyen zamanlarda bir albüm de yayınlamayı düşünüyor musunuz?

-İlerleyen zamanlarda bilebilirim bunu sanırım. Şu an düşünmüyorum. 

Tabu’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var tabii, ancak şimdi açıklamak istemiyorum. Ama en geç Haziran başı yeni şarkımı yayınlamış olurum. Yine hareketli bir şarkıda buluşuruz. Dinleyicimle bir daha bu kadar uzun bir ara vermeyi düşünmüyorum…

Gizem’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tabu”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.