Sinema

Doctor Strange Film İncelemesi

Marvel severlerin merakla beklediği Doktor Strange geçtiğimiz cuma günü(4 Kasım 2016) Marvel Sinematik Evreni’nin 14. filmi olarak sinemalarda karşımıza çıktı. Yayınlandığı günden bu yana 339 milyon $’ın üzerinde hasılat yapan Doktor Strange sinema severler ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler aldı. Aslına bakarsanız bende diğer Marvel filmlerine oranla daha az beklentiyle gitmiş olmama rağmen beklentilerimin çok üzerinde çıktı.

Filmimizin baş kahramanı Doktor Strange alanında oldukça uzman bir beyin cerrahı ve bir o kadarda kibirli, egolu ve bazen oldukça acımasız bir karaktere sahip. Öyle ki kapısına gelen hastalarda umut görmüyorsa yüzlerine bile bakmayan anında sırtını dönen bir insan. Ta ki geçirdiği bir kaza sonucu ellerinin hasar almasına kadar. Ardından iyileşme umuduyla çıktığı yolda kendisini varlığını bile bilmediği mistik bir evrenin içinde buluyor. Aslına bakarsanız ilk Marvel filmlerindeki o karakter tanıtımının tüm filmi alıp götürdüğü senaryolar aksine karakterimizin buraya kadar olan gelişimi filmin sadece ilk yarım saatlik kısmını kapsıyor ve hiç sıkmadan eğlenceli bir biçimde Stephen Vincent Strange’in gelişimine tanıklık etmemizi sağlıyor. Bu gelişme süreci tamamlandığında ise bir anda kendimizi dünyanın tepetaklak olduğu, zamanın ve boyutun büküldüğü aksiyon dolu dakikaların içinde buluyoruz ve daha dolu daha heyecanlı bir son için oldukça vakit kalıyor. Yani filmin sonu oldu bittiye getirilmeden dolu dolu yaşanıyor.

stephen strange

Marvel her zamanki gibi karakterlere uygun oyuncu seçiminde yine tam 12 den vurmuş hedefi. Herhalde Stephen Vincent Strange rolüne Benedict Cumberbatch’ten daha iyi birini bulamazlardı. Çizgi romanda karşımıza çıkan Doktor Strange tanımını yüzde yüz uyumla beyaz perdeye yansıtmış Benedict Cumberbatch. Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Mads Mikkelsen ve Tilda Swinton oynadıkları karakterleri oynayabilecekleri en mükemmel biçimde oynamış. Film de fazla süre alamayan Christine Palmer bile hiç sırıtmamış doğrusu. Aslına bakarsanız filmdeki hiçbir karakter sırıtmamış ve bence karakter sayısı tam kıvamında tutulmuş.\r\n\r\nBir diğer önemli konu ise filmdeki espriler ve şakalar. Marvel Sinematik Evren filmleri espriler konusunda izleyicilerden iyi eleştiriler aldığı kadar kötü eleştirilerde aldı bu zamana kadar ve bazıları filmlere hoş bir hava kattığını söylerken bazılarıysa abartıya kaçtığını söyleyip durdu hep. Bu filmde de bu konuya değinmezsek sanırım olmaz. Aslına bakarsanız espriler o kadar profesyonelce yerleştirilmiş ki zaman zaman sinemada gülüşme sesleri duymak hiçte şaşılacak bir durum değil. Şahsen espriler ve şakalar konusunda filmin gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tabi bunun yanında aksiyonda hiç hız kesmeden ve sıkmadan filmin her anında devam ediyor.doctor strange

Belki de film için en büyük alkışı hak eden iki kişi Scott Derrickson(Yönetmen) ve Ben Davis(Görüntü Yönetmeni). Filmi izleyenler eminim hak vereceklerdir ki efektler ve sahne geçişleri gayet iyiydi. Hatta efektler mükemmeldi. Durmadan dönen ve bükülen bir dünya izleyicinin gözünü yormadan, kafasını karıştırmadan, görüntü kirliliği yaratmadan ancak böyle beyaz perdeye aktarılabilirdi. Görsellik tam anlamıyla sizi içine çekiyor ve gözünüzü kırpmadan izlemenizi sağlıyor. Ayrıca 3D’nin hakkını gerçekten verebilen sayılı filmlerden bir tanesi olmuş Doktor Strange.

Genel olarak bir değerlendirme alırsak eğlenceli, bol aksiyonlu, oyunculuklarıyla göz kamaştıran ve insan içinde merak uyandıran bir film olmuş Doktor Strange. Marvel Sinematik Evren takipçilerinin kaçırmaması gereken güzel detayların ve atıfların olduğu, bizlere Marvel Sinematik Evren sapa sağlam devam ediyor mesajı veren, 2016’nın en iyileri arasında yerini aldığına canı gönülden inandığım bir yapıt olmuş. Eğer hala gidip izlemediyseniz bence daha fazla vakit kaybetmemelisiniz.

Dipnot: Marvel’da alışık olduğumuz üzere after credits sahnelerini unutmayın zira evrenin geleceği ve devam filmler hakkındaki ince detaylar bu sahnelerde yatıyor. Film bittikten sonra iki adet after credits sahnesi olduğunu da unutmayın. İyi seyirler 🙂