Sinema

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar?


Potterhead’ler tam Harry Potter evreni bitti diye üzülürken gelen bir haberle her şey yeniden başladı. J.K. Rowling’in yeni bir seri haberi ile heyecanlı bekleyiş yeniden başladı. Harry Potter’ın ders kitaplarından birinin yazarı olan Newt Scamander’ın hayatının anlatacağı açıklanan üçleme daha sonra yapılan açıklamalarla beş filme çıkacağı ve Gellert Grindelwald olayına yoğunlaşılacağı öğrenildi ve aslında bakarsanız heyecan daha üst seviyeye çıktı. Tabi bunun en büyük sebebi Grindelwald’ın geçmişin karanlık büyücüsü olması ve Albus Dembledore ile savaşması yatıyor. Buda yeni serimizde Harry Potter serisine dair bir çok gönderme olacağını işaret ediyor. Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren ilk filmle birlikte aslında serinin beklenilenden iyi olacağının anlaşıldığını söyleyebiliriz. Zira ilk film bence olması gerektiği gibi çok güzel bir altyapı filmi olmuş ve gelecek olan dört film için heyecanı katlamış durumda.

Filmimizde Newt Scamender, canavarlarıyla ilgili bir seyahat için ABD’ye gidiyor. Sihirli çantasında taşıdığı canavarların çıkardığı sorun, olaya karışan bir büyüdışı(muggle) ardından eski bir seherbaz ve seherbazın kız kardeşinin de ekibe katılmasıyla olay büyüyor ve bizi harika bir büyücülük dünyasının içine sokuyor. Salem cadılarına da ufak bir dokunuş yapan filmde ters köşelerimizde şaşırtıcı şekilde karşımıza çıkıyor.

Filmin giriş introsu bile tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor. Filmin içindeki ufak ve güzel yerleştirilmiş Harry Potter göndermeleri ise gerçekten çok iyi. Hogwarts, quidditch, Dumbledore ve daha niceleri. Fakat bu serimizde Rowling, büyüyü Harry Potter’ın aksine sadece İngiltere’de ki büyücülük dünyasına odaklanmak yerine uluslararası ortama yaymış ve başarılı olmuş diyebiliriz.

Filmdeki canavarlarımız gerçekten çok güzel aktarılmış beyaz perdeye ve hiç biri sırıtmıyor. Filmin ciddi havası her zaman yerini korurken, güldüren unsurlarda aralara sırıtmadan yerleştirilmiş. Bol büyülü, büyüye doyacağımız bir film. Canavarlar üzerinden ilerleyen bir hikayeyi göz önüne sererken alttan da karanlık büyücüyü işleyen bir senaryoya sahip.

Kısaca kendine ait orijinal bir hikayesi olan, karakterlerle özdeşleşebileceğiniz, ciddiyetin ve komikliğin iyi ayarlandığı, bizleri yeniden büyücülük dünyasında hissettiren, bol bol büyü, aşk ve dostluk ilişkisi barındıran, fantastik canavarları olan mutlaka izlenmesi gereken bir film olmuş. Bize de gelecek filmleri beklemek düşüyor artık. İyi ve keyifli seyirler 🙂