Yeni Haftanın Getirdikleri

Yeni haftanın getirdikleri #4…

Bir Albüm : Layla Puliçe – Oldum Bir Seyyah…

Tekli çalışmalarıyla tanıdığımız Layla Puliçe, ilk albümü “Oldum Bir Seyyah”ı kendi oluşumu LayDen Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Düzenlemelerini diğer Puliçe çalışmalarında olduğu gibi Deniz Gökhan’ın üstlendiği albümde 8 yeni şarkı yer alıyor.

Albümün ilk klip şarkısı “Zemheri” Layla Puliçe’nin YouTube kanalında yayınlandı. Layla Puliçe albümünü ‘hem ruhen hemde fiziken seyyah olmuşlara bir yol arkadaşı’ olarak özetlerken, kendisini ise ‘Anadolu geleneklerinin yaşandığı ve yaşatıldığı bir ailede büyümüş bir anadolu çocuğu’ olarak tanımlıyor. Albüm, ilerleyen zamanlarda plak olarak da yayında olacak.

Bir Tekli : Balthazar – On A Roll…

26 Şubat’ta “Sand” isimli yeni albümlerini çıkarmaya hazırlanan Belçikalı Beşli Balthazar, albümde yer alan parçaları “On A Roll”u Türkiye’de GRGDN Müzik’in temsil ettiği Play It Again Sam etiketiyle yayınladı. Grubun şarkı yazarlarından ve liderlerinden Jinte Deprez, “On A Roll” ve parçaya eşlik eden videoyu şu sözlerle açıklıyor: “Şarkı ve video, hayatınızda tekrar eden kontrolsüzlükle ilgili. Bir an bile kendi döngünüzden kaçabildiğinizi düşündüğünüz zaman, kendinizi yeniden başlangıçta bulursunuz. Değişiklikleri öğrenmek sizi veya sonucu değiştirmez.”

Tekliye eşlik eden Pieter De Cnudde imzalı video klibin YouTube üzerinden yapılan prömiyeri grubun Türkiyeli sevenleri tarafından büyük ilgi gördü. Glitch armonisi ve görkemli vokalleriyle grubu yeniden canlandıran “On A Roll”, albümün en önemli noktalarından biri olmayı müjdeliyor.

Bir Konser : Hania Rani…

Ruhunuza dokunacak besteleri ve güçlü piyanosu ile Hania Rani 19 Şubat’ta PSM Online’da! Duru müzikal kimliği, besteleri ve tarzı ile neoklasik müziğin dikkat çeken genç isimleri arasında anılan Hania Rani çok özel bir repertuvar ile 19 Şubat akşamı PSM Online’da dinleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.  Genç piyanist, besteci ve müzisyen Hania Rani’nin PSM Online’a özel olarak gerçekleştireceği konserin biletleri 21 Ocak tarihinden itibaren passo.com.tr üzerinden satışta olacak. Sanatseverleri evlerinin konforunda da yeni deneyimler keşfettirmeye devam eden Zorlu PSM, çevrimiçi platformu PSM Online’da bu kez son albümü “Home”u Mayıs 2020’de yayınlanan ve neoklasik müziğin dikkat çeken isimleri arasında adı anılan Polonyalı genç piyanist, besteci ve müzisyen Hania Rani’yi ağırlıyor. Enstrümanların kendisine verdiği ipuçlarını takip ederek piyanosuyla hem notaları hem de anı yakalayan eserler sunan Hania Rani, kimi zaman tesadüfen, kimi zaman seçimlerimizle evimiz haline gelen yerlerin hikayesini anlattığı eserleriyle dinleyicileri mecazi bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Beklenmeyen nota ve melodilerle repertuvarını genişleten sanatçı bizleri hayal gücümüzün sembolik sınırlarının ötesine geçmeye davet ediyor. 19 Şubat Cuma akşamı, saat 20.30’da online.zorlupsm.com’a özel yayınlanacak ve 21 Şubat 23:59’a kadar yayında kalacak konserin biletleri passo.com.tr üzerinden 21 Ocak tarihinden itibaren satışta. Bilet Fiyatı: 22,5 ₺ olacak.

Bir Kitap: Matt Parker – Pi’si Pi’sine…

Bir köprü neden durduk yere yalpalar? Milyarlarca dolar nasıl buhar olup uçar? 1990’ların hit parçası “I’ve Got The Power” dinleyerek dans edenler bir binayı nasıl beşik gibi sallayabilir? Cevabı matematikte. Daha doğrusu, gerçek hayatta hesaplar tutmadığında yaşananlarda. Modern dünyamız matematik üstüne kurulu: bilgisayar programları, finans, mühendislik… Ve rakamların dünyası genellikle perde arkasında sessiz sedasız işliyor… gün gelip de işlemez olana kadar. Matematik “insanlarla iyi geçinmiyor” olabilir ama onu becerikli bir dost olarak görmediğimiz takdirde işimiz zor. Pi’si Pisine, bize matematikle iyi geçinerek gizli tuzaklarından nasıl ders çıkarabileceğimizi gösteriyor. Üstelik içinde çok sayıda bulmaca, bilmece, kod şakaları ve geometrik çorap var. Mundi Yayınları etiketi ve Alain Matalon çevirisiyle yayınlanan mizahi hikayeler içeren kitabı tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap