Yeni Haftanın Getirdikleri

Yeni haftanın getirdikleri #3…

Bir albüm : Birkan Nasuhoğlu & Nova Norda & Canozan & Sedef Sebüktekin – Evde…

2020’nin Eylül ayında Birkan Nasuhoğlu, Nova Norda, Canozan ve Sedef Sebüktekin, Sapanca’da birkaç haftalığına bir eve kapandı ve müzikal yeteneklerini, vizyonlarını yepyeni fikirler ile bir araya getirerek (her sanatçı iki şarkı halinde) sekiz şarkı kaydettiler. Albüm, Universal Music Türkiye etiketiyle dinleyicilerle buluştu : Evde… Ev konsepti taşıyan bir sahnede konser verme fikrinden ortaya çıkan Evde projesi, pandemi koşullarında Canozan’ın önerisiyle beraber bir eve kapanma ve albüm kaydetmeye evrildi.

Dört müzisyen, albümü şu sözlerle anlatıyor :

Birkan Nasuhoğlu: “Sapanca’da, tüm bu özellikleri taşıyan, müstakil bir ev bulduk. O evde, 21 günde 8 şarkı kaydedeceğimizi önce kendimize sonra bu işin bir parçası olan birçok insana inandırdık. Ve yaptık da… Evde albümü işte böyle ortaya çıktı. Albümde beni en çok etkileyen, sözlerinin bir kısmını yazdığım ve yazarken yeni duygularla tanıştığım Bir Yol Buldum şarkısını harika bir ekiple kliplendirdik. Biz bu albümü kötü hislerden uzak, sevgimizle ve bütün iyi niyetimizle yapmaya çalıştık. Umarım dinleyen herkese de bir o kadar iyi gelir.”

Nova Norda: “Pandemi süreci boyunca geçirdiğim en güzel haftalardı diyebilirim! En sevdiğim müzisyenler, en yakın yol arkadaşlarım 7/24 yanımda, bütün gün bol müzik ve bol kahkaha, daha ne isteyebilirim ki? Pandemiden yorulduğumuz alelade bir günde aklımıza umut ışığı gibi düşen beraber yaşama fikri nasıl oldu da bu kadar büyüyüp dev bir projeye dönüştü, hala inanamıyorum. Sabahtan akşama kadar müzik ürettiğimiz, çok yorulduğumuz ama dev tatmin yaşatan 21 günün sonunda koskoca bir albüm tamamladık. Cidden gurur duyuyorum!”

Canozan: “Karantinada ev şartlarında müzik yapmaya çalıştığım zamanlarda bu zor dönemi psikolojik olarak da atlatabilmek adına başka bir evde karantinaya girip beraber müzik üretme fikrini ekiple paylaştım. Sonrasında işler şekillenerek büyüdü ve 8 şarkılık güzel bir albüm yaptık. Diğer yandan karantinada beraber olabilmek motivasyonel anlamda hepimizi yükselten bir durum oldu, çokça eğlendik ve güzel bir anı bıraktık.”

Sedef Sebüktekin: “Kendimi bireysel işlerde hep daha rahat hissetmişimdir. Bu açıdan bu kolektif proje benim için büyük bir deneyim oldu. Her şeyi rahatça konuşabilmenin çok yararı var tabii ki… Güzel iletişimi olan dört arkadaş olduğumuz için çalışmak oldukça keyifli ve verimli oldu.”

Albümün ilk klibi, Can Özen yönetmenliğinde Nova Norda’nın “Bir Yol Buldum” şarkısına geldi.

“Evde” tüm dijital platformlarda…

Bir Tekli: Lil Zey – 1 gr eksik…

Türkçe rap sahnesindeki yerini her yeni çıkışıyla daha da sağlamlaştıran Lil Zey’in yeni teklisi “1 gr eksik” şimdi Universal Music Türkiye etiketiyle yayında!

Prodüktörlüğünü Muerta Beatz, EEI ve Lil Zey’in üstlendiği “1 gr eksik”i Lil Zey, şu sözlerle anlatıyor : “Birine karşı duyduğumuz güven, aynı zamanda içinde ihanetin tohumlarını barındırır… Çünkü ihanet insanın doğasında saklıdır. İnanıyorum ki, yüksek rütbeli bir ruh için kötülüğe kötülükle karşılık vermek yoktur. O yüzden güvenimi kırarak beni hayal kırıklığına uğratmasına rağmen sessiz kalmayı seçtiğim tüm dost bildiklerime, bir o kadar da sesli ithafımdır, 1 gr eksik.”

“1 gr eksik” tüm dijital platformlarda…

Bir Dizi: Doğu…

Türkiye’nin en büyük yerli video platformu BluTV’nin bu sezon izleyiciyle buluşturacağı iddialı yapımlarından ‘Doğu’nun hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Doğu Demirkol’un başrolünde yer aldığı aynı zamanda yazıp yönettiği projeden ilk tanıtım görücüye çıktı.

‘Doğu’, ailesinin zoruyla istemediği bir bölümü okuyan ve üniversitedeki 7. yılını doldurmasıyla o bölümden hiç mezun olamayacağının sinyallerini açıkça veren zeki ama tembel Doğu’nun komedyen olma yolculuğunu konu alıyor. Diziden yayınlanan ilk tanıtım, üniversitede geçen uzun yıllarının ardından mezun olamadan okuldan atılma tehlikesi yaşayan Doğu’nun çaresiz olduğu kadar komik olan hayatından bir kesiti seyircilere sunuyor. Başarılı komedyen ve oyuncu Doğu Demirkol, Murat Özsoy ile beraber kaleme aldığı projenin bir yandan başrolünde yer alırken bir yandan da yönetmen koltuğunda oturuyor.

Hayatta hiçbir konuda dikiş tutturamayan bir gencin birçok engele rağmen hayallerinin peşinden gitme hikayesini anlatan ‘Doğu’ çok yakında sadece BluTV’de!

Edebiyat : Orhan Veli’nin “Bütün Şiirleri” şimdi Can Yayınları’nda!

Orhan Veli’nin Bütün Şiirleri, Can Yayınları’nda yayımlanan derlemeden yola çıkılarak hazırlanmış bir baskıyla, Erdal Öz’ün güncellediği Garip önsözleriyle bir kez daha okurlarla buluşuyor. Modern şiire güncel bir ifade kazandırmak için yola çıkan, bir kırılım niteliğindeki Garip akımının kurucusu, bir garip Orhan Veli. Süleyman Efendilerin, Yüksekkaldırım’daki Melâhatlerin, her gece şehrin sakinleri uyanmadan gökyüzünü boyayan Dalgacı Mahmutların “mısra-ı meşhurunun mübdii”, bir garip Orhan Veli. “Cep delik cepken delik” dolaştığı İstanbul çarşılarının, lokantalarının ve sokaklarının dilini “şairanenin aleyhinde” şiire getirmiş, bir garip Orhan Veli…

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap