Edebiyat

Attila İlhan 91 Yaşında!

Türk Edebiyatının jön isimlerinden olan ve kişisel olarak en çok sevdiğim şairlerden olan Attila İlhan üstadın doğduğu günü Bi’Kuble ailesi olarak saygıyla anıyor, bize hissiyatı zirve şiirlerini bıraktığı için İlhan üstada teşekkürü bir borç biliyoruz.

Kimdir; Attila İlhan:
Atilla İlhan, 1925 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Babasının işinden dolayı İlk ve orta öğrenimini farklı okullarda tamamladı. Henüz 16 yaşındayken Nazım Hikmet‘in şiirleriyle yakalanmasından dolayı hapse girdi. Eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne kaydoldu.

Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. 1948 yılında Paris’e giden İlhan’ın burada yaptığı gözlemler eserlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bir süre boyunca Paris ile Türkiye arasında gidip gelmiştir. Daha sonra Türkiye’ye dönen İlhan, Vatan gazetesinde yazmaya başladı. Gazetecilik hayatını sırasıyla Demokrat İzmir, Milliyet, Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde sürdürdü. Bu sırada senaryo yazarlığı da yapmıştır. Atilla İlhan, 2005 yılında hayatını kaybetti.

Atilla İlhan, Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkmış ve Maviciler  adıyla tanınan toplumcu gerçekçi bir şiir akımını başlatmıştır. Şiirlerinde zengin bir hayal gücüne, lirik bir söyleyişe ve destansı bir anlatıma sahiptir. Çok yönlü bir sanatçı olan İlhan, edebiyatın birçok türünde eser vermiştir.

Her şiirini severek okusam da benim için “Pia” adlı şiirinin yeri çok başkadır.