Mini-Röportajlar

Mini-Röportajlar #4 : Efza, Hakan Grey…

Mini-Röportajlar serisi, bir önceki çalışmalarında (tekli / EP / albüm) röportaj yaptığım isimlerle yeni çalışmalarını konuştuğum bir röportaj serisi olarak haftanın belli günlerinde devam edecek.

Mini-Röportajlar serimizin dördüncü konukları, iki başarılı müzisyen, iki yakın arkadaş, Efza ve Hakan Grey oldu.

Efza, kendi eseri “Gen”i kendi düzenlemesi ve Hakan Grey’in gitarlarıyla birlikte Avrupa Müzik etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Gen’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Gen’den önce gündemde başka bir şarkım vardı hatta Avrupa Müzik’ten mail geldiğinde o şarkıyı iletmiştim ilk. O esnada Hakan Grey gündemdeki şarkının gitar kayıtları için geldiğinde Hakan’a ’”Bir de böyle bir şarkı yaptım ama şu an sadece synthesizer ve davulları yazdım, vokal kaydı da yok… Üzerine söylerken dinletmek istiyorum!” dedim, sonra hemen Gen’in gitar kayıtlarını aldık! (gülüyor) Akşam da vokal kayıtlarını aldım. Vokal kayıtlarından sonra zaten kafamda şarkının büyük bir kısmı çoktan bitmişti. Diğer kayıtlar da geldiğinde Gen tamamlandı…

Gen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gen ile ilgili hiç kötü yorum işitmedim. Özellikle klip ve şarkı bütünleştiğinde herkes beğendiğini söyledi. Çok güçlü ve harekete geçirici olduğunu da çok fazla söyleyen oldu! (gülüyor)

Bununla birlikte Gen’e bir klip çektiniz. Yönetmen Meltem Şentürk ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Meltem Şentürk ile ortak bir arkadaşımız sayesinde denk gelmiştik. Klibin oluşum sürecinde Meltem ve kurduğu ekip bana bir sunum yaptı. Ben sunumu izledikten sonra zaten hemen yola koyulduk… Meltem bana evde çalışmam için mizansenler yolladı, kıyafet bakmaya kadar benimle geldi. Hızla planlama yaptık ve bir günde çektik. Çünkü herkes öncesinde çalıştı, stüdyoya girdiğimizde hepimiz hazırdık. Klip hakkında da kötü yorum henüz işitmedik. Aldığımız geri dönüşler hep başarılı ve farklı olduğu yönünde.

Gen’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Tabii ki… Bundan sonraki üç şarkı zihnimde ve kısmen proje olarak bilgisayarımda hazır. Görsellerine kadar hepsini planladım. Kafam bu tatlılıklarla dolu! (gülüyor)

Hakan Grey, kendi eseri “Yalanlar”ı kendi düzenlemesi ile birlikte Akustik Kafası Record etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Yalanlar’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Şarkıyı ilk olarak 2019 yılında stüdyodayken aklımdaki akor yürüyüşlerinin tetiklemesiyle yazmaya başladım. Bir yandan da grup arkadaşlarımın fikirlerini alıyordum. Birkaç paragraf yazdıktan sonra şarkı netleşti ve provalarda çalındı. Böylece şarkının trafiği iyice şekillenmişti. Kayıt yaptık ve o zamandan bu zamana şarkıyı dinleyip bir takım düzenlemeler yaptım. Bu dönemde Arpej Yapım Arka Bahçe Sessions’tan akustik bir üçlü teklifi geldi ve şarkının ilk Akustik halini orada kaydettim! Evet, daha şarkıyı kaydetmemişken Akustik versiyonu kaydettim! (gülüyor) çok da iyi dönüşler aldım. Akustik Kafası stüdyolarında şarkının son halini gitarımla kaydettim. Daha sonra şarkı üzerinde bir takım denemeler yaptım fakat istediğim gibi olmuyordu. Elektronik denemeler yapıldı ama şarkının ruhunu olumsuz etkiliyor gibiydi ve sonrasında enstrümanların canlı olması kararına vardım. Şarkıda davulları Ceyhun Tütüncü, Engin Ali Erköse bas gitar, Semih Nevşehirli piyano ve keyboard, ben ise akustik, elektrik Gitarlar ve vokallerde yer aldım. 5-6 ay süren bir dinleme, mix-mastering ve edit dönemi başlamıştı ekip için. Yakın çevremden güvendiğim müzisyen arkadaşlarımın fikirlerini de önemsedim. Yine Ceyhun Tütüncü, Yalanlar’ın mix ve mastering yapımını üstlendi. Şarkıya yabancı değildi ve sound olarak yakın fikirler ortaya koydu. Böylece şarkı bugünkü halini aldı.

Yalanlar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler an itibariyle gelmeye devam ediyor şu an! Ama şu ana kadarki dönüşler gerçekten beni ve ekibimi çok mutlu etti. Beni uzun zamandır takip eden dostlarım özellikle girişteki elektro gitar solodan çok etkilenmişler, piyano ve rhodes solodan etkilenenler çok, vokallerden etkilenen çok özellikle müzik yorumcuları şarkının soundu ve 90’lar ruhunu konuşuyor. Animasyonu çok başarılı bulanlar var. Bunlar bizi bir sonraki şarkıya güçlendiriyor ve motive ediyor. 

Yalanlar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, bitmez! (gülüyor) 5 şarkılık bir EP çalışması var aklımda. Blues, rock ve akustik tarzlarda kafamın içindekileri sesleri ve renkleri dökmek istiyorum. Yol uzun. Kayıt süreçlerini ve stüdyoda sabahlamaları ve bu süreçte yapılan makaraları çok seviyorum. İstediğimiz seslere ve müziğimize ulaşana kadar bu süreç devam edecek. Çalışmaya ve üretmeye her zaman devam edeceğiz. 

Efza ve Hakan Grey’e bu mini-röportajlar için teşekkür ediyorum. İki sanatçıyla bir önceki çalışmalarında yaptığım röportajları aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.