Mini-Röportajlar

Mini-Röportajlar #3 : Ezgi Köroğlu, Bahar Koca…

Mini-Röportajlar serisi, bir önceki çalışmalarında (tekli / EP / albüm) röportaj yaptığım isimlerle yeni çalışmalarını konuştuğum bir röportaj serisi olarak haftanın belli günlerinde devam edecek.

Mini-Röportajlar serimizin üçüncü konukları, yollarına bağımsız olarak devam eden iki sanatçı; Ezgi Köroğlu ve Bahar Koca oldu.

Ezgi Köroğlu, kendi eseri “Sümela”yı yine Genco Arı ile düzenlemesi ile yorumlayıp yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Sümela’nın oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız? 

Sümela şarkımı dört yıl önce bir akşam Amsterdam’da evimde yaptım. Babaannemin bana verdiği öğüt ve sohbetlerinden hiç unutmadığım sözlerini yazıp anında besteledim. İlk düzenlemesini Hollanda’nın tanınmış klasik besteci ve reArt Collective’in kurucusu Selim Doğru yaptı ve yine kendisinin “Yamas, Komşum, Proost” projesinde, Amsterdam’da Meervaart konser salonunda, altmış kişilik bir orkestra ile Sümela’yı ilk kez söyledim. O gün çok güzel tepkiler aldım. Konser sonrası yanıma gelen Hollandalılar, sözlerini anlamasalar da çok duygulandıklarını söyleyip bana sardılar. İnanılmazdı! ikinci kez Paradiso sahnesinde solo konserimde söyledim. Albümüme alacağım şarkılarımdan biri olacağını o zaman karar vermiştim. Bu dört yıllık süreçte Trabzon’a Sümela projesi için sık sık seyahat ettim. Çekim izinleri, ekip, mekan vs araştırmaları için koşuşturdum. Temmuz ayında Genco Arı albüm şarkılarımı yapmış, ben de stüdyoya okumalara girmiştim. Tüm şarkılar gibi Sümela’nın da altyapısını tamamladık ve ben Amsterdam’a geri döndüm.

Bununla birlikte Sümela’ya Murat Davulcu yönetiminde bir klip de çektiniz. Murat Davulcu ile yollarınız nasıl kesişti, klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Murat ile beş yıl önce yine bir projem için Trabzon’da tanışmıştım ama o vakit  çalışamamıştık. Sümela projesi, Karadeniz’i, bu coğrafyayı, bu kültürü iyi bilen, aynı duygularda buluşacağım biri ile uçmalıydı. Murat Davulcu’nun yurt dışında ve Türkiye’de yaptığı işleri takip ediyordum. Murat işini çok iyi yapan, vizyon sahibi, ışığı çok iyi kullanan, çok profesyonel bir yönetmen. Murat’ı arayıp projeyi ona gönderdim. Çok sevdi ve hemen bir heyecanla fikir alışverişi yapmaya başladık. Pandemi olmasına rağmen Sümela için hayalini kurduğum ve planladığım video klibin çekilmesi için tekrar Trabzon’a seyahat ettim. Yine bir takım süreçlerden sonra şartları nihayet oluşturdum ve çekimlere başladık. Sümela’nın çekimleri bir ay sürdü. Her bir seti özenle kurduk, tüm stylingleri ben yaptım ve Murat çok özenle yönetti. Uzun ve yorucu bir yoldu ama babaannemin yaşayamadıkları, içinde kalmışlıkları, o sözleri, süregelen bu düzen içindeki kadınlara ışık tutacak. Biz torunlar olarak özgürce ilerlediğimiz yolları açıyoruz. Babaannemi minnetle anıyor ve ona çok teşekkür ediyorum. Sümela’nın hikayesini klipten çok bir belgesel olarak hazırlamayı düşündük ve çekimlere başladık. Bu bir aylık çekim sürecinde beni çok iyi motive etti Murat. Asistanı İdris Akyüz hep sevgiyle, güler yüzle yardım etti. Çalışırken her şeyin dengesini yakaladık. İçimize o kadar sindi ki Sümela projesi, beş saat süren montajda yüzümüzde kocaman huzurlu bir gülümseme vardı. Şarkıyı dinleyenler, klibi izleyenler ağlayarak beni arıyorlar. Çok kişiden şöyle mesajlar aldım: “Belgesel, dizi tadında bir şey izledik. Devamı var mı?” Bununla birlikte bana içini açan, kendinden, dedesinden, annesinden, çocuğundan hikayeler anlatan o kadar çok mesajlar geliyor ki… Sümela, kalplere dokundu!

Sümela’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Bir sene boyunca her ay, Genco Arı’nın düzenlemelerini yaptığı şarkılarımı tekli olarak yayınlayacağım. Şarkılarım hazır, yayın tarihleri belli. Hatta en yakını olan üçüncü teklim 19 Mart’ta yayında. Her şarkımın video klibi yine dizi tadında olacak. Hatta yine Murat Davulcu ile yaptığımız iki şarkımın video çekimleri bitti, üçüncüsüne başlıyoruz. Her şarkımı bir proje olarak hazırladım ve her ay bir şarkı/proje yayınlayarak devam edeceğim. 

Bahar Koca, gelecek aylarda yayınlayacağı ilk albümü “Kara / Siyah”tan ikinci şarkı olan Niyazi Bulut eseri-düzenlemesi kendi eseri “Yalan”ı yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Yalan’ın oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Yalan şarkısı yine ilk şarkımız olan Elveda’yı da içinde barındıran Kara / Siyah albümünden bir şarkı. Yaşanmışlıklar üzerine bir albüm yapıyoruz ve Yalan da yine Niyazi Bulut’un yazdığı, yaşanmışlıklar üzerine bir şarkı oldu. Şarkı ve klip hakkında süreç içerisinde güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. 

Bununla birlikte Yalan’a bir klip de çektiniz, klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibi Niyazi ile birlikte tasarladık ve şarkının da ruhunu yansıtan sanatsal bir klip amacıyla yola çıktık. Klip ile ilgili geri dönüşler, harcadığımız emeğin karşılığı niteliğinde.

Yalan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sırayla albüm için kaydettiğimiz şarkılarımızı yayınlamaya devam edeceğiz. Şimdilik bildiğiniz gibi ilk şarkımız Elveda’yı ve ikinci şarkımız Yalan’ı tüm dijital platformlarda yayınladık. Üçüncüsü de 14 Mart’ta yayınlayacağımız “Boşver” şarkısı. Albüm yayınlama süreci devam ediyor…

Ezgi Köroğlu ve Bahar Koca’ya bu mini-röportajlar için teşekkür ediyorum. İki sanatçıyla bir önceki çalışmalarında yaptığım röportajları aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap