Mini-Röportajlar

Mini-Röportajlar #5 : İma Maya, Can Koç, Di*La Pulatsü…

Mini-Röportajlar serisi, bir önceki çalışmalarında (tekli / EP / albüm) röportaj yaptığım isimlerle yeni çalışmalarını konuştuğum bir röportaj serisi olarak haftanın belli günlerinde devam edecek.

Mini-Röportajlar serimizin beşinci konukları, İma Maya, Can Koç ve Di*La Pulatsü oldu.

İma Maya, ilk teklisinde olduğu gibi eşi başarılı müzisyen Burak Özbilen’in bir eseri-düzenlemesi “Son Gece”yi GR8 Yapım etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Son Gece, ilk tekliniz gibi bir Burak Özbilen eseri. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

-Şiir olarak yazılmış olan sözlerin melodiyle ruh bulmasına karar verdik, şu an sırada bu şarkı vardı ve bu şarkıyı paylaştık. Sözlerin içeriğine bakarsanız, hemen herkesin yaşamış olduğu, kendi hikayesini bulabileceği; çalkantılı, insani bir ruh halini anlatıyor. Aslında tam bu noktada; söylerken ben, okurken siz, dinlerken insanlar bir yerde bir noktada mutlaka bu şarkıyı yaşamış olduğu düşüncesiyle şarkıyı yorumlamaya karar verdim.

Son Gece ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Başarılı olduğu yönünde oldukça olumlu geri dönüşler aldım ve ilk teklim “Sen Olmayınca”daki gibi Apple Music Zirvedekiler Alternatif listesinde ilk 15 şarkı içinde yerimizi aldık. Bu da ayrıca güzel bir motivasyon tabi ki! (gülüyor)

Son Gece’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii, daha paylaşmak istediğimiz birçok şarkımız var, ancak hepsinin bir hikayesi, bir yeri ve bir zamanı var. Üçüncü teklimiz için Cenk Erdoğan ile çalışmalara başladık. Kendisi, o kadar özgün ve iyi bir müzisyen ki, onunla çalılmak yaşadığımız heyecanı katlıyor. Mükemmel dokunuşlarla, öyle bir zenginlik katıyor ki müziğe… Bu harika bir his! Yani, kısa süre sonra çok güzel bir tekli daha geliyor diyebilirim!

Can Koç, ilk teklisi “Binalar Dar”ın ardından, bu sefer “Binalar Dar”ın Canlı Performans kaydını buluşturduktan sonra, yine kendi eseri “Sen”i Umut Tosun düzenlemesi ile birlikte Fono Müzik etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

İlk tekliniz Binalar Dar’ın akustik versiyonunu (Canlı Performans) yapmaya nasıl karar verdiniz ve akustik versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Binalar Dar akustik versiyonu fikrini yapımcım Oğuzhan (Güngörmüş) önerdi. Pandemi döneminde kısıtlamalar ile beraber insanlar konserlerden ve canlı dinletilerden uzak kalıyorlar, bu maksatla canlı kayıt yapmanın dinleme kalitesi anlamında, dinleyiciler tarafında daha iyi bir deneyim yaşatacağını söyledi. Bu fikir benim de hoşuma gitti, sonrasında canlı kayıt olarak yayınlamış olduk. Aldığımız geri dönüşler genel olarak olumlu oldu.

-En son Sen’i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Sen” aslında, yakınlığı bile Kaf Dağı’nın ardı olan insanları anlatıyor. Bu histen hareketle Sen şarkısı gelişti. Şarkıyı ben esasen yaklaşık bir yıl önce tamamlamıştım, yapımcım Oğuzhan ve şarkı düzenlemelerimizi yapan Umut (Tosun) ile beraber ikinci şarkı olarak iyi olacağını düşündük. Giray, Berkay ve Umut’la beraber düzenlemeleri yaptık, şarkının iskeleti oluştuktan sonra kayıtları tamamladık. Genel olarak geri dönüşler olumlu ve motive edici oldu. İlk teklim Binalar Dar gitar ve klavye şeklinde az enstrümanlı yayımlanmıştı, “Sen” ilk çok enstrümanlı teklim olarak yayınlanmış oldu. Bu yüzden de gelecekte planladığımız diğer teklilerim adına bir adım oldu esasen.

-Sen’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-16 Nisan’da yeni bir teklim çıkıyor olacak. Bu kez bir klip çalışmasıyla beraber yayınlanacak. Sonrasında da genel olarak aldığımız geri dönüşler motive edici ve olumlu olduğundan çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. 

Di*La Pulatsü, ilk teklisinde olduğu gibi Umut Oymak düzenlemesiyle kendi eseri “Dur Biraz”ı bağımsız olarak yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu.

Dur Biraz’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yaşın Kalır’ı hazırladığımız dönemde demosu bitmiş birçok şarkım vardı, enerjisini en çok sevdiğim şarkım “Dur Biraz” oldu, birçok şarkı arasından eledikten sonra üstüne çalışmaya başladık, ruhunu açıkça belli eden bir şarkıydı, biz hazırlarken çok eğlendik, güzel enerjilerimizin şarkıya geçtiğine inandık hep.

Dur Biraz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldık, verdiğimizin emeklerin insanlar tarafından anlaşılıp takdir görmesi her emek veren müzisyen gibi beni de oldukça mutlu etti.

Dur Biraz’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çalışmalar ara vermeden devam ediyor, yakında bir ve birden fazla şarkıyı sizlerle paylaşacağım.

İma Maya, Can Koç ve Di*La Pulatsü’ye bu mini-röportajlar için teşekkür ediyorum. Üç sanatçıyla bir önceki çalışmalarında yaptığım röportajları aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap