Müzik

Sahibinin sesinden unutulmaz ve yeni besteler : Akın Ertübey – Elbette Akın Bey…

Nükhet Duru, Nil Burak, Nilüfer, Candan Erçetin gibi pek çok sanatçının albümlerinde eserleri yayınlanan ve özellikle bu sanatçıların albümlerinin kartonetlerini okuma alışkanlığı olan dinleyiciye tanıdık gelecek bir isim Akın Ertübey. Ancak kendisini internet videoları haricinde hiç kendi sesi ile dinlememiştik. Şimdi ise ErtübeyMuzikotek etiketli ilk solo albümü ile, 2000 yılının en sevilen eserlerinden biri olan ve sözlerini Candan Erçetin’in yazıp, yorumlayıp o yılki albümüne ismini veren bestesi ’Elbette’yi albümün ismine ekleyerek dinleyici ile buluşuyor : ‘Elbette Akın Bey’…

Albümün prodüktörlüğü, Muzikotek olarak pek çok başarılı albüme imza atan müzisyen Dağhan Baydur’a, düzenlemeler ise Paul Dwyer’e ait. Proje koordinatörlüğünü Hande Tüfekçi Allovi ve Rukiye Öztürk‘ün üstlendiği albümün kayıtları SMP Studios’da kayıt edilip masterlanmış. Onur Ofset / Mehmet Arslan‘ın başarılı kapak tasarımıyla ilgi çeken albümde 9 eser var. Albümdeki 9 eser içindeki 5 eser, daha önce yayınlanmamış Ertübey bestelerinden oluşurken, geriye kalan 4 eser ise, daha önce çeşitli sanatçılardan dinlediğimiz Ertübey bestelerinden oluşuyor.

İlk eser, sözleri Candan Erçetin’e ait olan ve 2000 yılındaki albümüne isim veren bir Ertübey klasiği; ‘Elbette’ Dwyer’in synth girişi ile başlıyor, piyano ve gitarın da eklenmesiyle devam eden eserde Sara Deniz Baydur da vokal olarak yer alıyor. Dwyer’in gitarı eserde ön plana çıkıyor, synth eşliği de eseri 1980’lerdeki unutulmaz synth eşlikli orkestrasyonları hatırlatıyor. Ertübey’in kendine özgü yorumu da eseri duygulu bir hale getiriyor. Albüme güzel bir başlangıç oluyor. Ardından, sözlerini Günay Çoban’ın yazdığı ‘Gizli Masal Kuşları’ Dwyer’in synth ve Altuğ Öncü’nün mandolini ile başlıyor. Dwyer, gitarı, piyanosu ve perküsyonu ile de eserde yer alıyor.  Dinleyiciyi etkisi altına alan duygulu bir eser.

Üçüncü eser, 2008 yılında aramızdan ayrılan Aysel Gürel’in sözlerini yazdığı ve ilk defa yayınlanan bir eser ‘Beni Bir Tanı Yeter’ synth ve Öncü’nün mandolininin yanında Dwyer’in bas gitar ve perküsyonuyla başlayan hareketli bir eser, Sara Deniz Baydur’un vokali esere güzel bir renk katıyor. Ton değişimi de esere canlılık katıyor. Orta kısımda Öncü’nün mandolini ön plana çıkıyor. Ardından, 1991 yılında Berrin Şener sözleri ile Nilüfer’den dinlediğimiz ‘O Kadın Ben Olsam’, Ertübey’e uyarlanarak ‘O Kadın Sen Olsan’ olarak albümde yer alıyor. Eser, Dwyer’in klavyesinden kanun eşliği ile başlıyor, synth ve ritmler ile devam eden eserde, Sara Deniz Baydur da düet olarak Ertübey ile başarılı bir şekilde uyumlu bir birliktelik sağlıyor ve orta kısımda ‘O Kadın Ben Olsam’ olarak yer alıyor. Eserin ilk versiyonunu sevenler bestecisinin versiyonunu da sevecektir.

Beşinci eser, sözleri Mehmet Teoman’a ait olan ve Burcu Güneş’ten de dinlediğimiz ‘Öğüt’, Dwyer’in klavyesi ve ritmleri ile başlıyor ve ardından kendisinin gitarı da ekleniyor. Ertübey bu arada çift ses vokaliyle de yer alıyor ve Sara Deniz Baydur da vokaliyle nakarat kısmında giriyor. Biraz daha sakin ve başarılı bir yeniden yorumlama. Ardından ilk defa yayınlanan bir başka eser, sözleri Günay Çoban’a ait ‘Aşık Oldum’ Öncü’nün mandolininin Dwyer’in synth, gitar ve perküsyonla ön plana çıktığı, Ertübey’in çift ses vokaliyle yer aldığı ve orta kısımdan itibaren Sara Deniz Baydur’un vokalinin de ön plana çıktığı, orta kısımda Öncü’nün mandolin solosunun güzel bir renk kattığı, albümden öne çıkan ve dinleyicilerin ilgisini çekecek başarılı bir aşk şarkısı.

Yedinci eser, sözleri Mehmet Teoman’a ait olan, ilk olarak Nükhet Duru’nun seslendirdiği ve 2016 yılında Mehmet Teoman’ın ‘Yaş 71 / Meltem Söylüyor’ albümünde Meltem Özcan düeti ile dinlediğimiz ‘Rakı Renginde’ Dwyer’in piyanosu, synth eşliği ve Öncü’nün mandoliniyle Greek bir hava yarattığı, son kısımdaki vokallerle güzel bir renk kazanan ve dinleyicilere deniz kıyısını hatırlatacak başarılı bir eser, ardından bir başka Teoman Ertübey çalışması ‘Benim Evlerim’ Dwyer’in gitar ve synth eşliğinin yanında perküsyonuyla da yer aldığı, Teoman’ın kendine özgü lirik söz yapısını da görebildiğimiz, hem Ertübey’in hem de Sara Deniz Baydur’un vokallerinin de güzel bir renk kattığı, bir başka başarılı çalışma.

Son eser, Günay Çoban’ın sözleri ile ‘Tehdit’ Dağhan Baydur’un ‘inleyen cin efekti’ ile başlayan, Dwyer’in synth-ritm eşliği ve Öncü’nün mandolini ile renklenen hareketli ve eğlenceli bir eser olarak albüme güzel bir final oluyor.

Akın Ertübey bu ilk albümüyle hem sevilen eserlerini hem de yeni eserlerini kendine özgü başarılı yorumu ile ve sade düzenlemelerle seslendirerek yılın kendi alanında en başarılı albümlerinden birine imza atıyor.