Müzik

Tam bir yaz albümü : Nişana – Nazlı Nazlı…

Nişana’yı çoğu kişi O Ses Türkiye’den ya da yerleşmiş olduğu Antalya’daki sahne performanslarından hatırlayacaktır, şimdi ise Nişana’yı Elenor Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk albümüyle dinliyoruz ‘Nazlı Nazlı’…

Albümün düzenlemeleri, aynı zamanda albümün mix-mastering ve stüdyo işleriyle de ilgilenen başarılı müzisyen Nurullah Çaçan’a ait.

İlk eser Nurullah Çaçan eseri ‘Elimde Kuyrukları (Külahıma Anlat)Çaçan’ın elektronik altyapısına Ferdi Boğa’nın buzukisi eşlik ediyor, Selçuk Serbest’in elektronik piyanosu Uğur Varol’un gitarları da altyapıyı başarılı bir şekilde tamamlıyor. Cengiz Ercümer’in ritmleri de elektronik altyapı ile birleşiyor. Ruffnick’in eşliği de Nişana ile uyumlu bir birliktelik sağlıyor. Sözleriyle de dikkat çekeceğini düşündüğüm hareketli eser albüme güzel bir başlangıç oluyor. Ardından, Gamze Işınay & Kerem Ökten çalışması ‘Deli’ Çaçan’ın elektronik altyapısının yine ön planda olduğu, Nişana’nın çift ses vokalinin de renklendirdiği bir başka hareketli eser, yabancı sözler de esere batılı bir hava katıyor. 

Üçüncü eser, Nişana’ya ait olan ‘Arzu’ Varol’un akustik ve bas gitarlarının ön planda olduğu duygulu bir eser, Çaçan’ın elektronik altyapısıyla tamamlanıyor. Albümden öne çıkan başarılı bir çalışma. Ardından Fecri Ebcioğlu sözleriyle bilinen bir klasik aranjman; ‘Erkekleri TanıyınYehuda Offen bestesi olan eseri ilk olarak Aris SanEem Ata Tzaeer Balev’ olarak söylemiş, ardından Ebcioğlu’nun yazdığı sözlerle Ajda Pekkan başta olmak üzere pek çok sanatçı tarafından seslendirilmişti. Nişana’nın güncel bir altyapı anlayışı ile seslendirdiği eserde Çaçan yine elektronik bir altyapı kullanıyor ve Nişana da eserin altından başarılı bir şekilde kalkıyor. Nişana’nın back vokalleri de esere güzel bir renk katıyor. 

Sıradaki eser, bir başka Nişana eseri ‘HayatŞaban Gölge’nin solo kemanının ön planda olduğu, Varol’un gitarının da Ercümer’in ritmleriyle desteklediği duygulu ve öne çıkan bir eser, bu eserde de görülebileceği üzere Nişana özellikle duygulu eserlerde ve bestecilik yönünde başarılı ve umut vaadeden bir performans çiziyor.  Ardından Işınay & Ökten imzalı bir başka eser ‘Ela’ geliyor, Çaçan’ın elektroniklerinin ön planda olduğu eserde Nişana çift ses vokaliyle de esere güzel bir renk katıyor. Sözleriyle de dikkat çekecek bir çalışma olarak albümde yerini alıyor.

Sırada bir başka yeniden yorumlama, 2012 yılında dünyaya veda eden Whitney Houston’un en sevilen yorumlarından biri olan Dolly Parton eseri ‘I Will Always Love YouSerbest’in elektronik piyanosunun ön planda olduğu, gitarın ve elektronik altyapının da güzel bir renk kattığı başarılı bir yeniden yorumlama, orta kısımda saksafon eşliği başarılı. Eser, albüme değişik bir hava katıyor. Nişana da başarıyla altından kalkıyor. 

Albüm, art arda iki Nişana eseriyle devam ediyor; ‘Hey DJÇaçan’ın elektronik altyapısına Gölge’nin kemanının eklenmesiyle başlıyor ve özellikle başlangıç kısmı ile diskolarda duymaya başlayacağımız bir şarkı olduğunun sinyalini veriyor. Orta kısımdaki keman solo, synth ile uyumlu bir birliktelik gerçekleştiriyor. Ritmik ve hareketli eseri albüme ismini veren Nişana eseri takip ediyor ‘Nazlı NazlıÇaçan’ın elektronik altyapısına bu sefer Ali Haydar Başak bağlamasıyla eşlik ederek ön plana çıkıyor, Varol’un gitarları ve Boğa’nın buzukisi de altyapıyı başarılı bir şekilde tamamlıyor. Sözleriyle de dikkat çekeceğini düşündüğüm eser de yine duyacağımızı düşündüğüm albüm eserlerinden biri.

Son iki eser ise Remix versiyonlar; ‘Erkekleri Tanıyın’ın DJ Volkan Uça tarafından yapılan remixi (Uça’yı Elenor’dan yaptığı yapımlardan hatırlıyoruz) Uça’nın elektronik synth eklemelerinin yanı sıra saksafon eklemesinin de yer alması esere güzel bir renk katıyor ve bu remix ile bu eseri daha önce dinlemeyen genç kuşak da beğeni ile dinleyecektir. Ardından ‘Nazlı NazlıDJ Oktay Kan remixi ile yer alıyor. Varol’un gitarıyla başlayan remix, Başak’ın bağlamasıyla devam ediyor ve synth eklemeleri de eseri güçlendiriyor. Eserin elektronik ritmleri daha azalmış ve daha sade bir remix olan çalışma, albüme güzel bir final oluyor.

Albümde ayrıca Sonay Yağız da akustik gitarıyla yer alıyor.

Özellikle Nişana’nın eser yaratmadaki başarısını da kanıtlayan ve yer yer elektronik altyapılı disko türü eserler, yer yer de slow eserlerin dengeli bir şekilde, Çaçan’ın bu türlere uyumlu düzenlemeleriyle harmanlanan albüm, başlıkta da belirttiğim gibi, tam bir yaz albümü…